Directory       News       Site Map       Home

PB-A: names in numerical order
  Phycotheca Boreali-Americana: home
  Index in alphabetical order
  Links to PDF's of indexes to fascicles
  (names link to entry in Index Nominum Algarum)
I. Coilodesme californica (Rupr.) Kjellm.
II. Desmarestia viridis (Muell.) Lamour.
III. Agarum turneri Post. & Rupr.
IV. Laminaria andersonii Farlow
V. Laminaria phyllitis (Stack.) Lamour.
VI. Laminaria platymeris De la Pyl.
VII. Laminaria sinclairii (Harv.) Farlow
VIII. Hedophyllum sessile (Ag.) Setchell
IX. Eisenia arborea Aresch.
X. Nereocystis luetkeana (Mert.) Post. & Rupr.
XI. Dictyoneurum californicum Rupr.
XII. Egregia laevigata Setchell
XIII. Fucus edentatus De la Pyl.
XIV. Fucus evanescens Ag.
XV. Ascophyllum nodosum (L.) Le Jolis
XVI. Iridaea laminarioides Bory f. typica Setchell
XVII. Gigartina radula (Esper) J. Ag. f. typica Setchell
XVIII. Gigartina radula f. exasperata (Bail. & Harv.) Farlow
XIX. Gigartina radula f. microphylla (Harvey) Setchell
XX. Gigartina spinosa (Kuetz.) J. Ag.
XXI. Gigartina volans (Ag.) J. Ag.
XXII. Grinnellia americana (Ag.) Harv.
XXIII. Dasya elegans (Martens) J. Ag.
XXIV. Prionitis angusta (Harv.) Setchell
XXV. Prionitis lyallii f. gladiata Setchell
XXVI. Enteromorpha minima f. rivularis Collins
XXVII. Hedophyllum subsessile (Aresch.) Setchell
XXVIII. Laminaria bongardiana f. elliptica Kjellm.
XXIX. Laminaria bullata Kjellm.
XXX. Laminaria digitata f. ensifolia (Kuetz.) Foslie
XXXI. Laminaria farlowii Setchell
XXXII. Laminaria saccharina (L.) Lamour.
XXXIII. Cymathaere triplicata (P. & R.) J. Ag. (as Cymathere triplicata)
XXXIV. Costaria turneri var. pertusa Harv.
XXXV. Costaria turneri Grev.
XXXVI. Thalassiophyllum clathrus (Gmel.) P. & R.
XXXVII. Lessonia littoralis Farlow
XXXVIII. Postelsia palmaeformis Rupr.
XXXIX. Macrocystis pyrifera (L.) Ag.
XL. Egregia laevigata f. borealis Setchell
XLI. Alaria dolichorhachis Kjellm.
XLII. Alaria fistulosa f. platyphylla Setchell
XLIII. Alaria fistulosa f. stenophylla Setchell
XLIV. Alaria lanceolata Kjellm.
XLV. Alaria tenuifolia Setchell
XLVI. Fucus platycarpus Thuret
XLVII. Cystoseira lepidium Rupr.
XLVIII. Cystoseira osmundacea f. expansa (Ag.) Setchell
XLIX. Porphyra amplissima (Kjellm.) Setchell & Hus.
L. Rhodymenia pertusa (P. & R.) J. Ag.
LI. Hyella caespitosa Born. & Flah.
LII. Scytonema conchophilum Humphrey
LIII. Protoderma marinum Reinke
LIV. Ralfsia bornetii ('borneti') Kuckuck
LIX. Melobesia membranacea (Esper) Lamour.
LV. Ralfsia verrucosa (Aresch.) J. Ag.
LVI. Rhodochorton rothii (Eng. Bot.) Naeg.
LVII. Peyssonnelia dubyi Crouan
LVIII. Melobesia corallinae Crouan
LX. Lithophyllum farlowii Foslie
LXI. Lithothamnion californicum Foslie
LXII. Lithothamnion circumscriptum Stromf.
LXIII. Lithothamnion colliculosum Foslie
LXIV. Lithothamnion compactum Kjellm.
LXV. Lithothamnion glaciale Kjellm.
LXVI. Lithothamnion laeve (Stromf.) Foslie
LXVII. Lithothamnion lenormandii ('lenormandi') (Phil.) Foslie
LXVIII. Lithothamnion norvegicum (Aresch.) Kjellm.
LXIX. Lithothamnion polymorphum f. papillatum Foslie
LXX. Lithothamnion ungeri Kjellm.
LXXI. Lithothamnion laeve (Stromf.) Foslie
LXXII. Goniolithon brassica-florida (Harv.) Foslie
LXXIII. Amphiroa debilis Kuetz.
LXXIV. Hildenbrandia rivularis (Lieb.) J. Ag.
LXXV. Hildenbrandia prototypus Nardo
LXXVI. Ulva lactuca var. latissima (L.) D. C.
LXXVII. Ulva fasciata f. expansa Setchell
LXXVIII. Enteromorpha clathrata (Roth) Grev.
LXXIX. Desmarestia ligulata var. herbacea (Turn.) J. Ag.
LXXX. Arthrocladia villosa (Huds.) Duby
LXXXI. Saccorhiza dermatodea (De la Pyl.) J. Ag.
LXXXII. Laminaria agardhii f. normalis Setchell
LXXXIII. Laminaria agardhii f. angustissima Collins
LXXXIV. Laminaria bullata f. amplissima Setchell & Gardner
LXXXV. Laminaria bullata f. angusta Setchell & Gardner
LXXXVI. Laminaria longicruris De la Pyl.
LXXXVII. Laminaria saccharina f. complanata Setchell & Gardner
LXXXVIII. Laminaria saccharina f. linearis J. Ag.
LXXXIX. Laminaria stenophylla (Kuetz.) J. Ag.
XC. Pleurophycus gardneri Setchell & Saunders
XCI. Agarum fimbriatum Harvey
XCII. Egregia menziesii (Turn.) Aresch.
XCIII. Alaria esculenta (L.) Grev.
XCIV. Alaria pylaiei ('pylaii') (De la Pyl.) Grev.
XCV. Fucus serratus L.
XCVI. Cystoseira osmundacea (Menz.) Ag.
XCVII. Sargassum filipendula Ag.
XCVIII. Chondria littoralis Harvey
XCIX. Grateloupia cutleriae (Binder) J. Ag.
C. Prionitis lyallii f. gladiata Setchell
CI. Nitella formosa Allen
CII. Nitella megacarpa Allen
CIII. Nitella oligospira var. wrightii A. Br.
CIV. Chara haitensis ('haitiensis') Turp.
CV. Alaria grandifolia J. Ag.
CVI. Laminaria ruprechtii (Aresch.) De Toni
CVII. Laminaria ruprechtii f. cuneata (Setch. & Gard.) Setchell
CVIII. Pterygophora californica Ruprecht
CIX. Pelagophycus porra (Leman) Setchell
CX. Fucus evanescens f. macrocephalus Kjellman
CXI. Fucus evanescens f. pergrandis Kjellman
CXII. Hesperophycus harveyanus (Decaisne) Setchell & Gardner
CXIII. Pelvetia fastigiata (J. Ag.) De Toni
CXIV. Pelvetiopsis limitata (Setchell) Gardner f. lata Gardner
CXV. Cystoseira osmundacea (Menzies) Ag.
CXVI. Halidrys dioica Gardner
CXVII. Halidrys dioica Gardner
CXVIII. Sargassum agardhianum Farlow
CXIX. Sargassum vulgare Ag.
CXX. Dictyota dichotoma (Huds.) Lamour.
CXXI. Halosaccion glandiforme (Gmelin) Ruprecht
CXXII. Iridaea laminarioides f. punicea (Post. & Rupr.) Setchell & Gardner
CXXIII. Gigartina spinosa var. pinnata Setchell
CXXIV. Grateloupia cutleriae (Binder) J. Ag. f. maxima Gardner
CXXV. Gracilaria confervoides var. longissimus Harvey
1. Dermocarpa prasina (Reinsch) Born.
2. Oscillatoria princeps Vauch.
3. Phormidium retzii (Ag.) Gomont
4. Lyngbya ochracea (Kuetz.) Thur.
5. Lyngbya semiplena (Ag.) J. Ag.
6. Lyngbya aestuarii (Mert.) Liebm.
7. Schizothrix mulleri Naeg.
8. Brachytrichia quoyi (Ag.) Born. & Fla.
9. Calothrix confervicola (Roth) Ag.
10. Calothrix crustacea Thur.
11. Calothrix fusca (Kuetz.) Bom. & Fla.
12. Calothrix parietina (Naeg.) Thur.
13. Monostroma groenlandicum J. Ag.
14. Monostroma latissimum (Kuetz.) Wittr.
15. Monostroma grevillei (Thur.) Wittr.
16. Enteromorpha linza (L.) J. Ag.
17. Ulothrix flacca (Dillw.) Thur.
18. Ulothrix isogona (J.E. Smith) Thur.
19. Ulothrix zonata (Web. & Mohr) Kuetz.
20. Draparnaldia glomerata Ag.
21. Draparnaldia plumosa (Vauch.) Ag.
22. Chaetomorpha linum (Fl. Dan.) Kuetz.
23. Rhizoclonium tortuosum Kuetz.
24. Rhizoclonium riparium (Roth) Harv.
25. Cladophora callicoma Kuetz.
26. Codiolum longipes Foslie
27. Caulerpa plumaris (Forsk.) Ag.
28. Cymopolia barbata (L.) Lamour.
29. Phaeosaccion collinsii Farl.
30. Cladostephus verticillatus (Lightf.) Ag.
31. Halothrix lumbricalis (Kuetz.) Reinke
32. Myrionema vulgare Thur.
33. Eudesme virescens (Carm.) J. Ag.
34. Lemanea fucina var. rigida (Sirdt.) Atk.
35. Lemanea fucina var. viviana (Sirdt.) Atk.
36. Lemanea fucina var. subtilis (Sirdt.) Atk.
37. Lemanea fucina var. mamillosa (Sirdt.) Atk.
38. Lemanea australis Atk.
39. Chantransia virgatula (Harv.) Thur.
40. Euthora cristata (L.) J. Ag.
41. Acanthophora thierryi ('thierii') Lamour.
42. Chondria tenuissima (Good. & Woodw.) Ag.
43. Chondria tenuissima var. baileyana (Harv.) Farl.
44. Polysiphonia elongata (Huds.) Harv.
45. Polysiphonia subtilissima Mont.
46. Polysiphonia woodii Harv.
47. Antithamnion americanum (Harv.) Farl.
48. Microcladia borealis Ruprecht
49. Rhodochorton rothii (Engl. Bot.) Naeg.
50. Erythrophyllum delesserioides J. Ag.
51. Clathrocystis aeruginosa Henfrey
52. Phormidium setchellianum Gomont
53. Lyngbya lagerheimii (Moeb.) Gomont
54. Lyngbya versicolor (Wartm.) Gomont
55. Plectonema wollei Farlow
56. Hormothamnion enteromorphoides Grunow
57. Nostoc parmelioides Kuetz.
58. Nostoc pruniforme Ag.
59. Nostoc ellipsosporum Rab.
60. Scytonema crispum (Ag.) Bornet
61. Stigonema panniforme (Ag.) Born. & Flah.
62. Dichothrix penicillata Zan.
63. Tetraspora lubrica var. lacunosa Chauv.
64. Tetraspora bullosa var. cylindracea (Hilse) Rab.
65. Hydrodictyon reticulatum (L.) Lagerh.
66. Enteromorpha micrococca Kuetz.
67. Stigeoclonium fasciculare Kuetz.
68. Chaetophora cornu-damae (Roth) Ag.
69. Schizomeris leibleinii Kuetz.
70. Schizogonium murale Kuetz.
71. Chaetophora elegans (Roth) Ag.
72. Oedogonium crassiusculum Wittr.
73. Oedogonium undulatum (Breb.) Al. Br.
74. Oedogonium nodulosum Wittr.
75. Coleochaete pulvinata Al. Br.
76. Chaetomorpha aerea (Dillw.) Kuetz.
77. Cladophora lanosa var. uncialis (Harv.) Thuret
78. Vaucheria terrestris Lyng.
79. Caulerpa juniperoides J. Ag.
80. Caulerpa crassifolia var. mexicana J. Ag.
81. Punctaria plantaginea (Roth) Grev.
82. Punctaria latifolia Grev.
83. Stilophora rhizodes (Ag.) J. Ag.
84. Dictyota dentata Lamour.
85. Glossophora kunthii (Ag.) J. Ag.
86. Zonaria tournefortii (Lamour.) Farl. And. & Eaton
87. Bangia fuscopurpurea ('fusco-purpurea') Lyng.
88. Bangia ciliaris Carm.
89. Liagora decussata Mont.
90. Gelidium coulteri Harv.
91. Iridaea laminarioides Bory
92. Eucheuma isiforme (Ag.) J. Ag
93. Rhodomela subfusca (Woodw.) Ag.
94. Amansia multifida Lamour.
95. Bryothamnion triangulare (Gmel.) Kuetz.
96. Callithamnion dasyoides J. Ag.
97. Antithamnion pylaisaei (Mont.) Kjellm.
98. Ceramium hooperi Harv.
99. Rhodochorton membranaceum Magnus
100. Gloiosiphonia verticillaris Farlow (as Gloeosiphonia verticillaris)
101. Pleurocapsa fuliginosa Hauck
102. Oscillatoria tenuis Ag.
103. Phormidium valderianum (Delponte) Gomont
104. Schizothrix fragilis (Kuetz.) Gomont
105. Schizothrix lardacea (Cesati) Gomont
106. Cylindrospermum majus Kuetz.
107. Anabaena variabilis Kuetz.
108. Desmonema wrangelii (Ag.) Born. & Flah.
109. Scytonema myochrous Ag.
110. Nostochopsis lobatus Wood
111. Calothrix parasitica (Chauv.) Thuret
112. Calothrix braunii Bom. & Flah.
113. Calothrix juliana (Meneg.) Born. & Flah.
114. Haematococcus lacustris (Girod) Rostaf.
115. Ulothrix implexa Kuetz.
116. Stichococcus flaccidus (Kuetz.) Gay
117. Trentepohlia setifera Farlow
118. Oedogonium boscii (Le Cl.) Wittr.
119. Rhizoclonium hieroglyphicum var. macromeres Nordst.
120. Cladophora fracta (Fl. Dan.) Kuetz.
121. Cladophora expansa (Mert.) Kuetz.
122. Cladophora fascicularis Kuetz.
123. Halimeda opuntia (L.) Lamour.
124. Dictyosphaeria favulosa (Ag.) Decaisne
125. Acetabularia crenulata Lamour.
126. Ectocarpus terminalis Kuetz.
127. Desmotrichum undulatum (J. Ag.) Reinke
128. Asperococcus echinatus (Mert.) Grev.
129. Desmarestia aculeata (L.) Lamour.
130. Leathesia difformis (L.) Aresch.
131. Postelsia palmaeformis Rupr.
132. Tuomeya fluviatilis Harv.
133. Galaxaura rugosa (Soland.) Lamour.
134. Galaxaura cylindrica (Soland.) Decaisne
135. Gelidium cartilagineum (L.) Grev.
136. Endocladia muricata (Post. & Rupr.) J. Ag.
137. Gigartina horrida Farl.
138. Rhabdonia tenera Ag.
139. Chrysymenia pseudodichotoma Farl.
140. Bostrychia rivularis Harv.
141. Laurencia tuberculosa var. gemmifera (Harv.) J. Ag.
142. Chondria dasyphylla (Woodw.) Ag.
143. Digenea simplex (Wulf.) Ag. (as Digenia simplex)
144. Polysiphonia bipinnata Post. & Rupr.
145. Polysiphonia fastigiata (Roth) Grev.
146. Dasya subsecunda Suhr.
147. Antithamnion floccosum var. pacificum Harv.
148. Centroceras clavulatum (Ag.) Mont.
149. Melobesia lejolisii Rosanoff
150. Jania capillacea Harv.
151. Gloeocapsa magma (Breb.) Kuetz.
152. Entophysalis granulosa Kuetz.
153. Microcoleus chthonoplastes Thuret
154. Oscillatoria prolifica (Grev.) Gomont
155. Arthrospira gomontiana Setchell
156. Isactis plana (Harv.) Thuret
157. Rivularia bornetiana Setchell
158. Microchaete grisea Thuret
159. Dimorphococcus cordatus Wolle
160. Epicladia flustrae Reinke
161. Aphanochaete vermiculoides Wolle
162. Acroblaste reinschii Wille
163. Oedogonium acrospermum De Bary
164. Cladophora aegagropila (L.) Kuetz.
165. Codiolum gregarium A. Br.
166. Vaucheria litorea Nordst.
167. Halimeda tuna (Ell. & Sol.) Lamour.
168. Codium tomentosum (Huds.) Stack.
169. Anadyomene stellata (Wulf.) Ag.
170. Dasycladus claviformis ('clavaeformis') (Roth) Ag.
171. Pylaiella littoralis (L.) Kjellm.
172. Sphacelaria tribuloides Meneg.
173. Ascocyclus orbicularis (J. Ag.) Magnus
174. Scytosiphon lomentaria var. complanatus Rosenv. (as Scytosiphon lomentarius var. complanatus Rosenv.)
175. Mesogloia divaricata (Ag.) Kuetz.
176. Pelvetia fastigiata (J. Ag.) De Toni
177. Ascophyllum mackaii (Turn.) Holmes & Batters
178. Sargassum vulgare Ag.
179. Sargassum agardhianum Farlow
180. Batrachospermum moniliforme (Roth) Sirdt.
181. Batrachospermum decaisneanum Sirdt.
182. Batrachospermum radians Sirdt.
183. Batrachospermum ectocarpum Sirdt.
184. Batrachospermum corbula Sirdt.
185. Batrachospermum densum Sirdt.
186. Batrachospermum pyramidale Sirdt.
187. Batrachospermum boryanum Sirdt.
188. Batrachospermum vagum Ag. var. flagelliforme Sirdt.
189. Batrachospermum vagum Ag. var. keratophytum (Bory) Sirdt.
190. Batrachospermum coerulescens Sirdt.
191. Batrachospermum virgatum Sirdt.
192. Chantransia corymbifera Thuret
193. Nemalion multifidum (Web. & Mohr) J. Ag.
194. Scinaia furcellata (Turn.) Bivona
195. Gelidium crinale Ag.
196. Hypnea musciformis (Wulf.) Lamour.
197. Spermothamnion turneri (Mert.) Aresch.
198. Ceramium squarrosum (Harv.) J. Ag.
199. Prionitis lanceolata Harv.
200. Melobesia farinosa Lamour.
201. Phormidium favosum (Bory) Gomont
202. Lyngbya majuscula Harv.
203. Symploca hydnoides Kuetz.
204. Hydrocoleum lyngbyaceum Kuetz.
205. Hydrocoleum lyngbyaceum var. rupestre Kuetz.
206. Schizothrix lacustris A. Br. var. caespitosa Gomont
207. Anabaena catenula (Kuetz.) Born. & Flah. var. americana Collins
208. Anabaena bornetiana Collins
209. Tolypothrix lanata Wartmann
210. Scytonema ocellatum (Dillw.) Thuret
211. Fischerella thermalis var. americana (Bornet & Flahault) Farlow
212. Hapalosiphon fontinalis (Ag.) Bornet var. tenuissimus (Wolle).
213. Mastigocoleus testarum Lagerheim
214. Gloeotrichia natans Rab.
215. Dichothrix hosfordii (Wolle) Bornet
216. Dichothrix baueriana (Grun.) Born. & Flah.
217. Calothrix fuscoviolacea ('fusco-violacea') Crouan
218. Amphithrix violacea (Kuetz.) Born. & Flah.
219. Gloeocystis chrysophthalma (Mont.) Farlow
220. Monostroma crepidinum Farlow
221. Ulva fasciata Delile
222. Enteromorpha cruciata Collins
223. Enteromorpha torta (Mert.) Reinbold
224. Cladophora arcta (Dillw.) Kuetz.
225. Siphonocladus membranaceus (Ag.) Bornet
226. Botrydium granulatum (L.) Grev.
227. Bryopsis plumosa (Huds.) Ag.
228. Vaucheria sessilis Vauch.
229. Codium mucronatum var. californicum J. Ag.
230. Ectocarpus tomentosoides Farlow
231. Myriactis pulvinata Kuetz. var. minor Farlow
232. Petrospongium berkeleyi (Grev.) Naeg.
233. Fucus filiformis Gmelin
234. Fucus areschougii Kjellm.
235. Porphyra laciniata (Lightf.) Ag.
236. Chantransia secundata (Lyng.) Thuret
237. Lemanea catenata Kuetz.
238. Gymnogongrus linearis (Turn.) J. Ag.
239. Gymnogongrus griffithsiae (Turn.) Mart.
240. Gracilaria multipartita (Clem.) J. Ag. var. angustissima Harv.
241. Rhodomela larix (Turn.) Ag.
242. Laurencia cervicornis Harv.
243. Laurencia implicata J. Ag.
244. Laurencia papillosa (Forsk.) Grev.
245. Polysiphonia variegata (Ag.) Zan.
246. Polysiphonia villum J. Ag.
247. Dasya mucronata Harv.
248. Ceramium codicola J. Ag.
249. Halosaccion hydrophora (Post. & Rupr.) J. Ag.
250. Wurdemannia setacea Harv.
251. Aphanothece prasina A. Br.
252. Spirulina subsalsa Oersted
253. Oscillatoria limosa Ag.
254. Phormidium ambiguum Gomont
255. Lyngbya confervoides Ag.
256. Nostoc microscopicum Carm.
257. Tolypothrix tenuis Kuetz.
258. Hassallia byssoidea Hassall
259. Stigonema hormoides (Kuetz.) Born. & Flah.
260. Rivularia nitida Ag.
261. Calothrix fasciculata Ag.
262. Amphithrix janthina var. torulosa (Grun.) Born. & Flah.
263. Botryococcus braunii Kuetz.
264. Ilea fulvescens (Ag.) J. Ag.
265. Entoderma wittrockii (Wille) Lagerh.
266. Rhizoclonium riparium (Roth) Harv. var. implexum (Dillw.) Rosenv.
267. Cladophora rudolphiana (Ag.) Harv.
268. Vaucheria geminata (Vauch.) D C. var. racemosa Walz.
269. Caulerpa prolifera (Forsk.) Lamour.
270. Caulerpa clavifera (Turn.) Ag.
271. Penicillus capitatus Lamarck
272. Udotea flabellata Lamour.
273. Halimeda tridens (Ell. & Sol.) Lamour.
274. Phycocelis maculans Collins
275. Cladostephus verticillatus (Lightf.) Ag.
276. Phyllitis fascia (Fl. Dan.) Kuetz.
277. Phyllitis zosterifolia Reinke
278. Colpomenia sinuosa (Roth) Derb. & Sol.
279. Desmarestia latifrons Kuetz.
280. Myrionema leclancheri ('leclancherii') (Chauv.) Harv.
281. Chordaria abietina Rupr.
282. Dictyota dichotoma (Huds.) Lamour.
283. Haliseris plagiogramma Mont.
284. Liagora cheyneana Harv.
285. Galaxaura marginata (Ell. & Sol.) Lamour.
286. Choreocolax polysiphoniae Reinsch
287. Kallymenia perforata J. Ag.
288. Gracilaria ferox J. Ag.
289. Chrysymenia uvaria (Wulf.) J. Ag.
290. Champia parvula (Ag.) Harv.
291. Delesseria alata (Huds.) Lamour.
292. Laurencia obtusa (Huds.) Lamour.
293. Laurencia virgata J. Ag.
294. Dasya gibbesii Harv.
295. Griffithsia bornetiana Farl.
296. Callithamnion baileyi Harv.
297. Ceramium floridanum J. Ag.
298. Halymenia floresia (Clem.) Ag.
299. Melobesia amplexifrons Harv.
300. Melobesia pustulata Lamour.
301. Hydrurus penicillatus Ag.
302. Hyella caespitosa Born. & Flah.
303. Hyella fontana Huber & Jadin
304. Phormidium corium (Ag.) Gomont
305. Oscillatoria splendida Grew
306. Plectonema terebrans Born. & Flah.
307. Microcoleus lacustris (Rab.) Farl.
308. Nostoc cuticulare (Breb.) Born. & Flah.
309. Cylindrospermum licheniforme (Bory) Kuetz.
310. Tolypothrix setchellii Collins
311. Gloeotrichia pisum (Ag.) Thuret (as Gloiotricha pisum (Ag.) Thuret)
312. Mougeotia genuflexa (Dillw.) Ag.
313. Schizogonium laetevirens Kuetz.
314. Blodgettia confervoides Harv.
315. Gomontia polyrhiza (Lagerh.) Born. & Flah.
316. Gomontia holdenii Collins
317. Sphaeroplea annulina (Roth) Ag.
318. Derbesia vaucheriiformis (as Derbesia vaucheriaeformis (Harv.) J. Ag.)
319. Ectocarpus siliculosus (Dillw.) Lyng.
320. Ectocarpus elegans Thuret
321. Ectocarpus mitchelliae Harv.
322. Sphacelaria radicans (Dillw.) Ag.
323. Scytosiphon lomentaria ('lomentarius') (Lyng.) Ag.
324. Chordaria flagelliformis (Fl. Dan.) Ag.
325. Ralfsia verrucosa (Aresch.) J. Ag.
326. Spatoglossum schroederi (Mert.) J. Ag.
327. Taonia lennebackerae Farl.
328. Dictyota fasciola (Roth) Lamour.
329. Lemanea annulata Kuetz.
330. Nemalion andersonii Farl.
331. Liagora pulverulenta Ag.
332. Gelidium crinale var. spathulatum (Kuetz.) Hauck
333. Agardhiella coulteri (Harv.) Setchell
334. Gracilaria dichotomoflabellata (as Gracilaria dichotomo-flabellata Crouan)
335. Nitophyllum latissimum (Harv.) J. Ag.
336. Nitophyllum multilobum J. Ag.
337. Nitophyllum uncinatum (Turn.) J. Ag.
338. Ricardia montagnei Derbes & Sol.
339. Polysiphonia baileyi (Harv.) J. Ag.
340. Polysiphonia ferulacea Suhr.
341. Alsidium blodgettii Harv.
342. Pleonosporium borreri (Eng. Bot.) Naeg.
343. Platythamnion heteromorphum J. Ag.
344. Ceramium corniculatum Mont.
345. Ceramium rubrum (Huds.) Ag.
346. Ceramium tenuissimum var. arachnoideum J. Ag.
347. Ceramium strictum Harv.
348. Ceramium nitens (Ag.) J. Ag.
349. Corallina officinalis L.
350. Corallina officinalis var. spathulifera (Kuetz.) Ardiss.
351. Gloeocapsa crepidinum Thuret
352. Phormidium subfuscum var. joannianum (Kuetz.) Born. & Flah.
353. Symploca muscorum (Ag.) Gomont
354. Anabaena torulosa (Carm.) Lagerh.
355. Nostoc piscinale Kuetz.
356. Stigonema mamillosum Ag.
357. Rivularia atra Roth
358. Rivularia biasolettiana Menegh.
359. Spirogyra bellis (Hass.) Cleve
360. Spirogyra calospora Cleve
361. Spirogyra catenaeformis (Hass.) Kuetz.
362. Spirogyra grevilleana (Hass.) Kuetz.
363. Spirogyra inflata (Vauch.) Rab.
364. Spirogyra insignis (Hass.) Kuetz. var. hantzschii (Rab.) Petit
365. Spirogyra porticalis (Mueller) Cleve
366. Spirogyra quadrata (Hass.) Petit
367. Spirogyra varians (Hass.) Kuetz.
368. Spirogyra weberi Kuetz.
369. Schizochlamys gelatinosa A. Br.
370. Chaetophora pisiformis (Roth) Ag.
371. Chaetomorpha clavata (Ag.) Kuetz.
372. Ectocarpus siliculosus (Dillw.) Ag. var. hiemalis (Crouan) Kuckuck
373. Ectocarpus aecidioides Rosenv.
374. Compsopogon caeruleus ('coeruleus') (Ag.) Mont.
375. Chantransia hermannii ('hermanni') (Roth) Desv.
376. Porphyra leucosticta Thuret
377. Porphyra miniata (Ag.) Fl. Dan.
378. Wrangelia argus Mont.
379. Phyllophora membranifolia (Good. & Woodw.) J. Ag.
380. Stenogramma interruptum ('interrupta') (Ag.) Mont.
381. Gymnogongrus norvegicus (Turn.) J. Ag.
382. Sterrocolax decipiens Schmitz
383. Solieria chordalis (Ag.) J. Ag.
384. Gracilaria confervoides (L.) Grev.
385. Chrysymenia dichotomo-flabellata Crouan
386. Chrysymenia enteromorpha Harv.
387. Chrysymenia halymenioides Harv.
388. Chrysymenia planifrons Melvill
389. Nitophyllum violaceum J. Ag.
390. Ceratothamnion pikeanum (Harv.) J. Ag.
391. Seirospora griffithsiana Harv.
392. Ptilota pectinata (Gunner) Kjellm.
393. Spyridia filamentosa (Wulf.) Harv.
394. Grateloupia filicina (Wulf.) Ag.
395. Sarcophyllis californica J. Ag.
396. Sarcophyllis californica J. Ag. f. pygmaea ('pygmea').
397. Nemastoma californicum ('californica') Farlow
398. Amphiroa orbigniana Decaisne
399. Corallina gracilis Lamour.
400. Halosaccion ramentaceum (L.) J. Ag.
401. Phormidium autumnale Kuetz.
402. Porphyrosiphon notarisii Kuetz.
403. Nostoc commune Vauch.
404. Scytonema hofmanii ('hofmanni') Ag.
405. Dichothrix orsiniana (Kuetz.) Born. & Flah.
406. Monostroma undulatum var. farlowii Foslie
407. Ulva lactuca var. rigida (Ag.) Le Jolis
408. Stigeoclonium flagelliferum Kuetz.
409. Oedogonium acrosporum De Bary f. connectens Wittr.
410. Oedogonium grande var. angustum Hirn
411. Oedogonium geniculatum Hirn
412. Chaetomorpha melagonium (Web. & Mohr) Kuetz. f. typica Kjellm.
413. Chaetomorpha melagonium f. rupincola (Aresch.) Kjellm.
414. Pylaiella littoralis (L.) Kjellm.
415. Ectocarpus subcorymbosus Farlow
416. Sphacelaria cirrosa (as Sphacelaria cirrhosa (Roth) Ag.)
417. Soranthera ulvoidea Post. & Rupr.
418. Ralfsia clavata (Carm.) Farlow
419. Ralfsia deusta (Ag.) J. Ag.
420. Egregia laevigata Setchell
421. Goniotrichum humphreyi Collins
422. Scinaia furcellata var. undulata (Mont.) J. Ag.
423. Wrangelia penicillata Ag.
424. Chondrus affinis Harv.
425. Gigartina papillata (Ag.) J. Ag. f. subsimplex Setchell
426. Gigartina papillata f. cristata Setchell
427. Gigartina papillata f. dissecta Setchell
428. Phyllophora brodiei ('brodiaei') (Turn.) J. Ag.
429. Actinococcus subcutaneus (Lyngb.) Rosenv.
430. Ahnfeltia concinna J. Ag.
431. Gracilaria damaecornis J. Ag.
432. Gracilaria curtissiae J. Ag.
433. Lomentaria ovalis var. coulteri Harv.
434. Delesseria quercifolia Bory
435. Delesseria sinuosa (Good. & Woodw.) Lamour.
436. Delesseria involvens Harv.
437. Delesseria tenuifolia Harv.
438. Caloglossa leprieurii (Mont.) J. Ag.
439. Laurencia tuberculosa J. Ag.
440. Polysiphonia olneyi Harv.
441. Spermothamnion gorgoneum (Mont.)
442. Callithamnion roseum (Roth) Harv.
443. Callithamnion byssoides var. jamaicense (as Callithamnion byssoideum var. Jamaicensis Collins)
444. Callithamnion corymbosum (Eng. Bot.) Lyngb.
445. Plumaria elegans (Bonnem.) Schmitz
446. Ceramium fastigiatum Harv.
447. Ceramium californicum J. Ag.
448. Prionitis andersoniana D. C. Eaton
449. Cryptosiphonia woodii J. Ag.
450. Constantinea sitchensis Post. & Rupr.
451. Phormidium fragile (Menegh.) Gomont
452. Phormidium uncinatum (Ag.) Gomont
453. Hydrocoleum glutinosum (Ag.) Gomont
454. Nostoc sphaeroides Kuetz.
455. Stigonema ocellatum Lyng.
456. Spirogyra tenuissima (Hass.) Kuetz.
457. Zygnema insigne (Hass.) Kuetz.
458. Eremosphaera viridis De Bary
459. Enteromorpha clathrata f. prostrata Farlow
460. Enteromorpha crinita (Roth) J. Ag.
461. Enteromorpha erecta (Lyng.) J. Ag.
462. Enteromorpha flexuosa (Wulf.) J. Ag.
463. Enteromorpha hopkirkii Harv.
464. Enteromorpha intestinalis (L.) Link
465. Enteromorpha intestinalis f. cylindracea J. Ag.
466. Enteromorpha marginata J. Ag.
467. Enteromorpha micrococca f. subsalsa Kjellm.
468. Enteromorpha minima Naeg.
469. Enteromorpha percursa (Ag.) J. Ag.
470. Enteromorpha prolifera (Muell.) J. Ag.
471. Enteromorpha prolifera var. tubulosa (Kuetz.) J. Ag.
472. Trentepohlia polycarpa Nees & Mont.
473. Cladophora glomerata (L.) Kuetz.
474. Bryopsis hypnoides Lamour.
475. Vaucheria aversa Hass.
476. Vaucheria piloboloides Thuret
477. Vaucheria piloboloides var. compacta Collins
478. Ectocarpus tomentosus (Huds.) Lyng.
479. Ectocarpus penicillatus ('pencilliatus') Ag.
480. Elachista lubrica Rupr.
481. Castagnea mediterranea (Kuetz.) Bornet
482. Chordaria flagelliformis var. densa Farlow
483. Chorda tomentosa Lyng.
484. Cystoseira myrica (Gmel.) Ag.
485. Haliseris delicatula (Lamour.) Ag.
486. Haliseris justii (Lamour.) Ag.
487. Galaxaura obtusata (Ellis & Soland.) Lamour.
488. Chondrus crispus (L.) Stack.
489. Cystoclonium purpurascens var. cirrhosa Harv.
490. Hypnea adunca J. Ag.
491. Delesseria hypoglossum (Woodw.) Lamour.
492. Polysiphonia thyrsigera J. Ag.
493. Dasya arbuscula Ag.
494. Callithamnion baileyi var. laxa Farlow
495. Antithamnion floccosum (Muell.) Kleen
496. Antithamnion plumula (Ellis) Thuret
497. Ceramium tenuissimum (Lyng.) J. Ag.
498. Amphiroa nodulosa Kuetz.
499. Corallina chilensis Decne.
500. Corallina crassa (Lamour.) Collins
501. Spirulina major Kuetz.
502. Oscillatoria sancta var. aequinoctialis Gomont
503. Schizothrix friesii (Ag.) Gomont
504. Schizothrix purpurascens var. cruenta (Lesp.) Gomont
505. Cylindrospermum catenatum Ralfs
506. Anabaena catenula (Kuetz.) Born. & Flah.
507. Nostoc linckia (Roth) Bornet
508. Rivularia compacta Collins
509. Zygogonium ericetorum var. terrestre Kirchner
510. Spirogyra longata (Vauch.) Kuetz.
511. Spirogyra majuscula Kuetz.
512. Spirogyra maxima (Hass.) Wittr.
513. Spirogyra nitida (Dillw.) Link
514. Chlorochytrium inclusum Kjellm.
515. Enteromorpha acanthophora Kuetz.
516. Bulbochaete rectangularis Wittr.
517. Oedogonium borisianum (Le Cl.) Wittr.
518. Oedogonium crispum var. gracilescens Wittr.
519. Oedogonium grande Kuetz.
520. Oedogonium rothii (Le Cl.) Prings.
521. Oedogonium rufescens Wittr.
522. Oedogonium sexangulare var. majus Wille
523. Codium adhaerens (Cabr.) Ag.
524. Ectocarpus acuminatus Saunders
525. Ectocarpus confervoides var. pygmaeus (Aresch.) Kjellm.
526. Ectocarpus confervoides f. variabilis Saunders
527. Ectocarpus ellipticus Saunders
528. Ectocarpus hemisphericus Saunders
529. Ectocarpus hemisphericus f. minor Saunders
530. Ectocarpus paradoxus var. pacificus Saunders
531. Desmarestia viridis (Muell.) Lamour.
532. Halorhipis winstonii (Anderson) Saunders
533. Dictyosiphon ekmanii ('ekmani') Aresch.
534. Haplospongidion gelatinosum Saunders
535. Elachista fucicola (Vell.) Aresch.
536. Lithoderma fluviatile Aresch.
537. Sargassum piluliferum (Turn.) Ag.
538. Rhodoglossum polycarpum (Harv.) J. Ag.
539. Agardhiella tenera (J. Ag.) Schmitz
540. Eucheuma acanthocladum (Harv.) J. Ag.
541. Eucheuma gelidium J. Ag.
542. Plocamium violaceum Farlow
543. Laurencia pinnatifida (Gmel.) Lamour.
544. Polysiphonia atrorubescens (Dillw.) Grev.
545. Dasya elegans (Martens) J. Ag.
546. Dasya pacifica Harv.
547. Ptilota californica Rupr.
548. Microcladia californica Farlow
549. Cryptonemia crenulata J. Ag.
550. Cryptonemia obovata J. Ag.
551. Gloeocapsa violacea (Corda) Rab.
552. Aphanothece microscopica Naeg.
553. Coelosphaerium kuetzingianum Naeg.
554. Xenococcus schousboei Thuret
555. Pleurocapsa fluviatilis Lagerb.
556. Dermocarpa violacea Crouan
557. Schizothrix calcicola (Ag.) Gomont
558. Nostoc amplissimum Setchell
559. Scytonema caldarium Setchell
560. Calothrix vivipara Harv.
561. Calothrix fasciculata f. incrustans Collins
562. Dichothrix gypsophila (Kuetz.) Born. & Flah.
563. Mougeotia capucina (Bory) Ag.
564. Prasinocladus subsalsus Davis
565. Chlorocystis cohnii (Wright) Reinhard
566. Gloeocystis fenestralis (Kuetz.) A. Br.
567. Monostroma quaternarium (Kuetz.) Desmaz.
568. Microthamnion kuetzingianum Naeg.
569. Trentepohlia aurea (L.) Mart.
570. Cylindrocapsa geminella Wolle
571. Chaetomorpha clavata var. torta Farlow
572. Cladophora magdalenae Harv.
573. Cladophora refracta (Roth) Aresch.
574. Derbesia tenuissima (DeNot.) Crouan
575. Caulerpa cupressoides var. mamillosa (Mont.) Weber
576. Ectocarpus confervoides f. brumalis Holden
577. Fucus vesiculosus L.
578. Fucus vesiculosus f. gracillimus ('gracillima') Collins
579. Dictyota bartayresiana Lamour.
580. Padina durvillei (as Padina Durvillaei Bory).
581. Dictyopteris zonarioides Farlow
582. Bangia vermicularis Harv.
583. Porphyra nereocystis Anderson
584. Porphyridium cruentum (Ag.) Naeg.
585. Gelidium amansii Lamour.
586. Gelidium australe J. Ag.
587. Iridaea laminarioides Bory f. minor Setchell
588. Erythrophyllum delesserioides J. Ag.
589. Hypnea divaricata Grev.
590. Hypnea pannosa J. Ag.
591. Rhodymenia palmata (L.) Grev.
592. Champia parvula (Ag.) Harv.
593. Grinnellia americana (Ag.) Harv.
594. Chondria sedifolia Harv.
595. Polysiphonia violacea (Roth) Grev.
596. Polysiphonia nigrescens var. affinis (Moore) Harv.
597. Dasya wurdemannii ('wurdemanni') Harv.
598. Spermothamnion snyderae Farlow
599. Ptilota hypnoides Harv.
600. Cryptonemia bushiae Farlow
601. Gloeothece cystifera (Hass.) Rab.
602. Hydrocoleum majus Holden
603. Plectonema golenkinianum Gomont
604. Plectonema calothrichoides Gomont
605. Phormidium subfuscum (Ag.) Kuetz.
606. Phormidium tenue (Menegh.) Gomont
607. Elakatothrix americana Wille
608. Gloeocystis rupestris (Lyng.) Rab.
609. Gloeocystis vesiculosa Naeg.
610. Enteromorpha prolifera J. Ag.
611. Ulva californica Wille
612. Ulothrix moniliformis Kuetz.
613. Ulothrix oscillarina Kuetz.
614. Ulothrix subtilis Kuetz.
615. Ulothrix variabilis Kuetz. f. marina Wille
616. Microspora amoena (Kuetz.) Rab.
617. Microspora loefgrenii (Nordst.) Lagerh. f. minor Wille
618. Microspora stagnorum (Kuetz.) Lagerh.
619. Microspora willeana Lagerh.
620. Conferva bombycina Ag. [var.] genuina Wille
621. Conferva bombycina Ag. f. minor Wille
622. Chaetomorpha brachygona Harv.
623. Rhizoclonium kerneri Stockmayer
624. Rhizoclonium lacustre f. americanum Wille (as Rhizoclonium lacustre f. americana)
625. Rhizoclonium tortuosum Kuetz. f. polyrhiza Holden
626. Bryopsis corticulans Setchell
627. Codium elongatum Ag.
628. Codium lindenbergii Binder
629. Chamaedoris annulata (Lam.) Mont.
630. Stictyosiphon subsimplex Holden
631. Costaria turneri Grev.
632. Porphyra naiadum C. L. Anderson
633. Kallymenia californica Farlow (as Callymenia californica)
634. Gracilaria multipartita var. angustissima Harv.
635. Gracilaria robusta Setchell
636. Chondria tenuissima (Good. & Woodw.) Ag. f. californica Collins
637. Polysiphonia cuspidata J. Ag.
638. Polysiphonia senticulosa Harv.
639. Polysiphonia variegata (Ag.) Zan.
640. Polysiphonia verticillata Harv.
641. Bryothamnion seaforthii (Turn.) Kuetz.
642. Pterosiphonia parasitica var. dendroidea (Mont.) Collins, Holden, & Setchell
643. Ptilota filicina (Farlow) J. Ag.
644. Ceramium gracillimum (Griff.) Harv.
645. Ceramium pedicellatum J. Ag.
646. Ceramium rubrum J. Ag.
647. Halymenia decipiens Harv.
648. Pikea pinnata Setchell
649. Amphiroa nodulosa Kuetz.
650. Corallina gracilis Lamour. f. densa Collins
651. Oscillatoria tenuis var. tergestina Rab.
652. Symploca thermalis (Kuetz.) Gomont
653. Phormidium papyraceum (Ag.) Gomont
654. Schizothrix coriacea (Kuetz.) Gomont
655. Scytonema crispum (Ag.) Gomont
656. Anabaena oscillarioides Bory
657. Nostoc pruniforme Ag.
658. Monostroma pulchrum Farlow
659. Enteromorpha salina Kuetz.
660. Stigeoclonium tenue var. lubricum (Dillw.) Rab.
661. Cladophora lanosa (Roth) Kuetz.
662. Trentepohlia umbrina var. quercina (Rab.) Hansg.
663. Oedogonium landsboroughii (Hass.) Wittr.
664. Chaetomorpha californica Collins
665. Caulerpa verticillata J. Ag.
666. Cystodictyon pavoninum ('pavonium') J. Ag.
667. Botryophora occidentalis (Harv.) J. Ag.
668. Neomeris dumetosa Lamour.
669. Pylaiella littoralis var. varia (Kjellm.) Kuckuck
670. Ectocarpus confervoides f. irregularis Collins
671. Ectocarpus mitchelliae ('mitchellae') Harv.
672. Stictyosiphon griffithsianus (Le Jolis) Holmes & Batters
673. Dictyosiphon foeniculaceus (Huds.) Grev.
674. Dictyosiphon foeniculaceus var. americanus Collins
675. Dictyosiphon hippuroides (Lyng.) Kuetz.
676. Dictyosiphon hippuroides f. fragilis (Harv.) Kjellm.
677. Dictyosiphon hispidus Kjellm.
678. Elachista fasciculata var. major (Reinke) Gran
679. Stilophora rhizodes f. contorta Holden
680. Fucus vesiculosus var. spiralis Farlow
681. Sargassum filipendula f. contractum J. Ag.
682. Porphyra perforata J. Ag.
683. Porphyra perforata f. lanceolata Hus.
684. Porphyra perforata f. segregata Hus.
685. Nemalion lubricum Duby
686. Helminthocladia purpurea (Harv.) J. Ag.
687. Liagora tenuis J. Ag.
688. Gelidium rigidum (Vahl) Grev.
689. Phyllophora traillii Holmes
690. Cystoclonium purpurascens (Huds.) Kuetz.
691. Rhodophyllis dichotoma (Lepech.) Gobi
692. Rhodymenia corallina (Bory) Grev.
693. Nitophyllum harveyanum J. Ag.
694. Nitophyllum violaceum f. crispulum Setchell
695. Vidalia obtusiloba (Ag.) J. Ag.
696. Halydictyon mirabile Zan. (as Halodictyon mirabile)
697. Callithamnion dasytrichum Mont.
698. Callithamnion halliae Collins
699. Grateloupia versicolor J. Ag.
700. Andersoniella farlowii Schmitz
701. Chroococcus cohaerens (Breb.) Naeg.
702. Chroothece richteriana Hansg.
703. Gloeothece rupestris Bornet
704. Pleurocapsa fuliginosa Hauck
705. Oscillatoria amphibia Ag.
706. Microcoleus tenerrimus Gomont
707. Schizothrix simmonsiae Collins
708. Cylindrospermum majus Kuetz.
709. Anabaena variabilis Kuetz.
710. Oscillatoria formosa Bory
711. Scytonema ocellatum (Dillw.) Thuret
712. Schizothrix lacustris A. Braun
713. Stigonema minutum (Ag.) Hass.
714. Mougeotia nummuloides (Hass.) De Toni
715. Monostroma fuscum (Post. & Rupr.) Wittr.
716. Oedogonium crassiusculum var. idiandrosporum ('idioandrosporum') Nordst. & Wittr.
717. Bulbochaete nordstedtii Wittr.
718. Rhizoclonium hieroglyphicum (Ag.) Kuetz.
719. Rhizoclonium hosfordii Wolle
720. Cladophora albida var. refracta Thuret
721. Cladophora arcta var. centralis Farlow
722. Cladophora composita Hook. & Harv.
723. Cladophora crystallina (Roth) Kuetz.
724. Cladophora gracilis (Griff.) Kuetz.
725. Cladophora gracilis f. elongata Collins
726. Cladophora hirta Kuetz.
727. Cladophora repens (J. Ag.) Harv.
728. Cladophora rupestris (L.) Kuetz.
729. Cladophora stimpsonii ('stimpsoni') Harv.
730. Ectocarpus fasciculatus Harv.
731. Ectocarpus fasciculatus var. abbreviatus (Kuetz.) Sauvageau
732. Ectocarpus globifer Kuetz.
733. Pylaiella littoralis f. macrocarpa (Foslie) Kjellm.
734. Myriotrichia filiformis Harv.
735. Colpomenia sinuosa Derb. & Sol.
736. Phyllitis fascia (Fl. Dan.) Kuetz.
737. Striaria attenuata var. ramosissima (Kuetz.) Hauck
738. Strepsithalia investiens Collins
739. Saccorhiza dermatodea (De la Pyl.) J. Ag.
740. Thorea andina Moeb. & Lagerh.
741. Chantransia virgatula f. tenuissima Collins
742. Callophyllis gracillarioides ('gracilarioides') Farlow
743. Ahnfeltia plicata (Huds.) Fries
744. Euthora cristata (L.) J. Ag.
745. Eucheuma echinocarpum Aresch.
746. Chrysymenia agardhii Harv.
747. Nitophyllum punctatum var. ocellatum (Lamour.) J. Ag.
748. Polysiphonia urceolata (Lightf.) Grev.
749. Halymenia floridana J. Ag.
750. Halymenia floridana f. dentata (Crouan) Collins
751. Chroococcus turgidus (Kuetz.) Naeg.
752. Chroothece cryptarum Farlow
753. Oscillatoria princeps f. purpurea Collins
754. Anabaena azollae Strasb.
755. Nostoc sphaericum Vauch.
756. Scytonema junipericola Farlow
757. Isactis centrifuga Bornet
758. Zygnema cruciatum (Vauch.) Ag.
759. Stichococcus fluitans Gay
760. Pleurococcus vulgaris Menegh.
761. Trochiscia granulata (Reinsch) Hansg.
762. Aphanochaete repens A. Br.
763. Mycoidea parasitica Cunningham
764. Vaucheria tuberosa A. Br.
765. Caulerpa cupressoides var. turneri Weber
766. Caulerpa plumaris f. brevipes Weber
767. Caulerpa racemosa var. clavifera (Turn.) Weber
768. Caulerpa taxifolia (Vahl) Ag.
769. Penicillus dumetosus (Lamour.) Decaisne
770. Avrainvillea longicaulis (Kuetz.) Murr. & Bood.
771. Avrainvillea nigricans Decaisne
772. Valonia aegagropila Ag.
773. Elachista chondri Aresch.
774. Turbinaria trialata Kuetz.
775. Sargassum platycarpum Mont.
776. Sargassum vulgare f. ovatum ('ovata') Collins
777. Stypopodium lobatum (Ag.) Kuetz.
778. Gymnosorus variegatus (Lamour.) J. Ag.
779. Dictyota ciliata J. Ag.
780. Dictyerpa jamaicensis Collins
781. Goniotrichum elegans (Chauv.) Le Jolis
782. Erythrotrichia investiens (Zan.) Bornet
783. Gelidium caerulescens ('coerulescens') Crouan
784. Gelidium rigidum Vahl
785. Chondrus crispus (L.) Stack.
786. Actinococcus aggregatus Schmitz
787. Gracilaria cervicornis (Turn.) J. Ag.
788. Gracilaria damaecornis J. Ag.
789. Gracilaria divaricata Harv.
790. Gracilaria domingensis Sond.
791. Cordylecladia peaseae (as Cordylecladia peasiae Collins).
792. Catenella opuntia var. pinnata (Harv.) J. Ag.
793. Laurencia intricata Kuetz.
794. Laurencia perforata Mont.
795. Murrayella periclados (Ag.) Schmitz
796. Bostrychia tenella (Vahl) J. Ag.
797. Dictyurus occidentalis J. Ag.
798. Ceramium tenuissimum (Lyng.) J. Ag.
799. Corallina pumila (Lamour.) Kuetz.
800. Corallina rubens L.
801. Dermocarpa fucicola Saunders
802. Microcoleus paludosus (Kuetz.) Gomont
803. Scytonema hofmanii ('hofmanni') Ag.
804. Calothrix aeruginea (Kuetz.) Thuret
805. Calothrix scopulorum (Web. & Mohr) Ag.
806. Mesotaenium braunii De Bary
807. Hyalotheca dissiliens (Smith) Breb.
808. Zygnema chalybeospermum Hansg.
809. Ulva fasciata f. caespitosa Setchell
810. Oedogonium crenulatocostatum ('crenulato-costatum') Wittr.
811. Oedogonium grande Kuetz.
812. Oedogonium longatum Kuetz.
813. Oedogonium taphrosporum Nordst. & Hirn
814. Bulbochaete repanda Wittr.
815. Cladophora arcta (Dillw.) Kuetz.
816. Cladophora fracta (Fl. Dan.) Kuetz.
817. Cladophora glaucescens Harv.
818. Cladophora intertexta Collins
819. Cladophora scopiformis ('scopaeformis') (Rupr.) Harv.
820. Cladophora trichotoma (Ag.) Kuetz.
821. Nitella tenuissima (Desv.) Coss. & Germ.
822. Chara coronata var. schweinitzii A. Braun
823. Chara crinita f. leptosperma Allen
824. Coilodesme linearis Saunders
825. Colpomenia sinuosa f. expansa Saunders
826. Colpomenia tuberculata Saunders
827. Striaria attenuata (Ag.) Grev.
828. Elachista lubrica Rupr.
829. Leathesia difformis (L.) Aresch.
830. Ralfsia pusilla (Stromf.) Batters
831. Chorda filum (L.) Lamour.
832. Sargassum bacciferum Ag.
833. Sargassum bacciferum f. angustum Collins
834. Dilophus flabellatus Collins
835. Nemalion multifidum (Web. & Mohr) J. Ag.
836. Scinaia furcellata f. complanata Collins
837. Gigartina acicularis (Wulf.) Lamour.
838. Gigartina mamillosa (Good. & Woodw.) J. Ag.
839. Cordylecladia andersonii Grunow
840. Champia salicornoides ('salicornioides') Harv.
841. Chondria nidifica Harv.
842. Polysiphonia bipinnata var. gemmifera (Rupr.) J. Ag.
843. Spermothamnion turneri var. variabile Harv.
844. Callithamnion tetragonum (With.) Ag.
845. Ceramothamnion codii Richards
846. Ceramium strictum Harv.
847. Ceramium strictum f. proliferum Collins
848. Rhodochorton parasiticum Holmes
849. Gloiosiphonia capillaris (Huds.) Carm.
850. Polyides rotunda ('rotundus') (Gmel.) Grev.
851. Pleurocapsa caldaria Setchell
852. Spirulina meneghiniana Zan.
853. Lyngbya gracilis (Menegh.) Rab.
854. Lyngbya lutea (Ag.) Gomont
855. Schizothrix coriacea (Kuetz.) Gomont
856. Cylindrospermum stagnale (Kuetz.) Born. & Flah.
857. Scytonema figuratum Ag.
858. Hapalosiphon laminosus (Kuetz.) Hansg.
859. Calothrix pilosa Harv.
860. Rivularia biasolettiana Menegh.
861. Tetraspora lubrica var. lacunosa (Duby) Chauv.
862. Ulva fasciata f. taeniata Setchell
863. Ulva fasciata f. lobata Setchell
864. Microspora floccosa (Vauch.) Thuret
865. Stigeoclonium longipilus var. minus Hansg.
866. Stigeoclonium lubricum (Dillw.) Kuetz.
867. Stigeoclonium nanum (Dillw.) Kuetz.
868. Cladophora insignis (Ag.) Kuetz.
869. Codiolum pusillum f. americanum Foslie
870. Caulerpa racemosa f. macrophysa (Kuetz.) Weber-van Bosse
871. Ectocarpus confervoides (Roth) Le Jolis
872. Myelophycus intestinalis Saunders
873. Punctaria latifolia Grev.
874. Fucus vesiculosus var. sphaerocarpus J. Ag.
875. Porphyra naiadum f. major Hus.
876. Batrachospermum moniliforme var. typicum Sirdt.
877. Batrachospermum moniliforme var. helminthoideum Sirdt.
878. Batrachospermum moniliforme var. scopula Sirdt.
879. Batrachospermum vagum var. keratophytum (Bory) Sirdt.
880. Chantransia daviesii (Dillw.) Thuret
881. Chantransia violacea var. expansa (as Chantransia violacea f. expansa)
882. Endocladia muricata (Post. & Rupr.) J. Ag.
883. Callophyllis furcata Farlow
884. Meristotheca duchassaingii J. Ag.
885. Gracilaria multipartita (Clem.) Harv.
886. Lomentaria uncinata Menegh.
887. Janczewskia verruciformis ('verrucaeformis') Solms
888. Polysiphonia harveyi Bailey
889. Polysiphonia harveyi var. arietina Harv.
890. Rhodomela subfusca var. gracilis (Harv.) Farlow
891. Sphondylothamnion multifidum (Huds.) Naeg.
892. Crouania attenuata (Ag.) J. Ag.
893. Ceramium rubrum var. pacificum Collins
894. Ceramium botryocarpum Griff.
895. Ceramium tenuissimum var. patentissimum (Harv.) Farlow
896. Ceramium tenuissimum var. pygmaeum (Kuetz.) Hauck
897. Pikea californica Harv.
898. Farlowia mollis (Harv. & Bail.) Farlow & Setchell
899. Petrocelis cruenta J. Ag.
900. Petrocelis middendorffii (as Petrocelis middendorfii (Rupr.) Kjellm.)
901. Oscillatoria chlorina Kuetz.
902. Lyngbya aestuarii f. aeruginosa Gomont (as Lyngbya aestuarii var. aeruginosa (Ag.) Wolle)
903. Lyngbya aestuarii f. limicola Gomont
904. Lyngbya aestuarii f. natans Gomont
905. Symploca hydnoides (as Symploca hydnoides var. genuina Gomont).
906. Microcoleus chthonoplastes (Fl. Dan.) Thuret
907. Anabaena oscillarioides Bory
908. Tetraspora cylindrica (Wahl.) Ag.
909. Collinsiella tuberculata Setchell & Gardner
910. Monostroma arcticum Wittr.
911. Monostroma fuscum var. splendens (Rupr.) Rosenvinge
912. Enteromorpha minima Naeg.
913. Enteromorpha prolifera (Muell.) J. Ag.
914. Gayella polyrhiza Rosenv.
915. Urospora wormskioldii (Mert.) Rosenv.
916. Chaetomorpha cannabina (Aresch.) Kjellm.
917. Cladophora alaskana Collins
918. Cladophora arcta f. pulvinata (Foslie) Collins
919. Cladophora callicoma Kuetz.
920. Cladophora chamissonis (Rupr.) De Toni
921. Cladophora saxatilis (Rupr.) Harv.
922. Cladophora scopiformis ('scopaeformis') (Rupr.) Harv.
923. Coilodesme bulligera Stromf.
924. Myrionema vulgare Thuret
925. Mesogloia andersonii Farlow
926. Fucus evanescens f. angustus Kjellm.
927. Fucus evanescens f. cornutus Kjellm.
928. Fucus evanescens f. longifructus Setchell & Gardner
929. Porphyra miniata f. cuneiformis Setchell & Hus.
930. Porphyra variegata Kjellm.
931. Iridaea laminarioides f. parvula Kjellm.
932. Anatheca furcata Setchell & Gardner
933. Fauchea gardneri Setchell
934. Rhodymenia palmata f. mollis Setchell & Gardner
935. Rhodymenia palmata var. sarniensis (Mert.) Grev.
936. Rhodymenia palmata subf. nuda Kjellm.
937. Nitophyllum ruprechtianum J. Ag.
938. Delesseria quercifolia var. linearis Collins
939. Bonnemaisonia hamifera Hariot
940. Odonthalia lyallii (Harv.) J. Ag.
941. Odonthalia semicostata (Mert.) J. Ag.
942. Dasyopsis plumosa (Bail. & Harv.) Schmitz
943. Ceratothamnion pikeanum f. laxum Setchell & Gardner
944. Antithamnion subulatum (Harv.) J. Ag.
945. Gloiopeltis furcata (Post. & Rupr.) J. Ag.
946. Aeodes nitidissima J. Ag.
947. Grateloupia pinnata (Post. & Rupr.) Setchell
948. Prionitis lyallii var. densissima Harv.
949. Prionitis lyallii var. ornata Harv.
950. Constantinea sitchensis Post. & Rupr.
951. Chroococcus minutus (Kuetz.) Naeg.
952. Xenococcus kerneri Hansg.
953. Merismopedia glauca (Ehrb.) Naeg.
954. Spirulina subsalsa f. oceanica (Crouan) Gomont
955. Schizothrix lardacea Cesati
956. Tolypothrix lanata (Desv.) Wartm.
957. Calothrix pulvinata (Mert.) Ag.
958. Dichothrix rupicola Collins
959. Spirogyra affinis (Hass.) Petit
960. Spirogyra decimina var. triplicata Collins
961. Spirogyra dubia var. longiarticulata Kuetz.
962. Spirogyra varians (Hass.) Kuetz.
963. Mougeotia scalaris Hass.
964. Enteromorpha compressa (L.) Grev.
965. Enteromorpha crinita (Roth) J. Ag.
966. Enteromorpha intestinalis f. clavata J. Ag.
967. Enteromorpha linza var. lanceolata J. Ag.
968. Enteromorpha percursa (Ag.) J. Ag.
969. Hormidium parietinum Kuetz.
970. Urospora collabens (Ag.) Holmes & Batters
971. Pilinia rimosa Kuetz.
972. Trentepohlia arborum (Ag.) Hariot
973. Bulbochaete intermedia De Bary
974. Coleochaete irregularis Prings.
975. Rhizoclonium erectum Collins
976. Rhizoclonium riparium var. implexum (Dillw.) Rosenv.
977. Cladophora expansa (Mert.) Kuetz.
978. Cladophora flexuosa f. floridana Collins
979. Cladophora flexuosa f. densa Collins
980. Cladophora glomerata var. rivularis Rab.
981. Cladophora gracilis f. expansa Farlow
982. Cladophora hystrix (Stromf.) De Toni
983. Pithophora varia Wille
984. Vaucheria ornithocephala Ag.
985. Ectocarpus duchassaingianus Grunow
986. Stypocaulon scoparium (L.) Kuetz.
987. Stictyosiphon tortilis (Rupr.) Reinke
988. Fucus miclonensis De la Pyl.
989. Fucus platycarpus var. limitaneus Mont.
990. Batrachospermum vagum f. tenuissimum Collins
991. Liagora valida Harv.
992. Kallymenia reniformis var. cuneata J. Ag. (as Callymenia reniformis var. cuneata)
993. Rhabdonia ramosissima (Harv.) J. Ag.
994. Plocamium coccineum (Huds.) Lyng.
995. Delesseria denticulata Mont.
996. Chondria dasyphylla f. floridana Collins
997. Polysiphonia urceolata var. patens (Dillw.) Harv.
998. Dasya harveyi Ashmead
999. Ptilota asplenioides (Turn.) Ag.
1000. Spyridia aculeata var. hypneoides J. Ag.
1001. Oscillatoria chalybea (as Oscillatoria chalybea var. genuina Gomont
1002. Phormidium inundatum Kuetz.
1003. Phormidium laminosum (Ag.) Gomont
1004. Phormidium papyraceum (Ag.) Gomont
1005. Phormidium tenue (Meneg.) Gomont
1006. Phormidium treleasei Gomont
1007. Lyngbya subtilis Holden
1008. Lyngbya lagerheimii (Moeb.) Gomont
1009. Lyngbya aestuarii f. symplocoidea Gomont
1010. Symploca muscorum (Ag.) Gomont
1011. Microcoleus vaginatus (Vauch.) Gomont
1012. Nodularia spumigena var. major (Kuetz.) Born. & Flah. (as Nodularia spumigena f. major (Kuetz.) Born. & Flah.)
1013. Nodularia harveyana (Thwaites) Thuret
1014. Scytonema mirabile var. leprieurii (Kuetz.) Collins, Holden & Setchell
1015. Rivularia polyotis (J. Ag.) Born. & Flah.
1016. Polythrix corymbosa (Harv.) Grunow
1017. Closterium ehrenbergii var. immane Wolle
1018. Spirogyra orbicularis (Hass.) Kuetz.
1019. Spirogyra spreeiana Rab.
1020. Scenedesmus dimorphus (Turp.) Kuetz.
1021. Ulothrix tenuissima Kuetz.
1022. Ulothrix variabilis Kuetz.
1023. Ulothrix zonata (Web. & Mohr) Kuetz.
1024. Stichococcus bacillaris Naeg.
1025. Microspora tumidula Hazen
1026. Chaetophora elegans (Roth) Ag.
1027. Cladophora expansa var. glomerata Thuret
1028. Bryopsis hypnoides Lamour.
1029. Vaucheria thuretii Woronin
1030. Rhipocephalus phoenix (Ell. & Sol.) Kuetz.
1031. Siphonocladus tropicus (Crouan) J. Ag.
1032. Acetabularia farlowii Solms
1033. Ectocarpus confervoides f. acuminatus Collins & Setchell
1034. Ectocarpus terminalis Kuetz.
1035. Pogotrichum filiforme Reinke
1036. Desmarestia aculeata var. media (as Desmarestia aculeata f. media)
1037. Chordaria flagelliformis f. typica Kjellman
1038. Hecatonema maculans f. solutum Collins
1039. Ascophyllum nodosum f. scorpioides (Fl. Dan.) Reinke
1040. Chantransia corymbifera Thuret
1041. Gracilaria confervoides (L.) Grev.
1042. Martensia pavonia J. Ag.
1043. Polysiphonia havanensis Mont.
1044. Herposiphonia tenella (Ag.) Falk.
1045. Herposiphonia pecten-veneris (Harv.) Falk.
1046. Herposiphonia secunda (Ag.) Falk.
1047. Cryptosiphonia grayana J. Ag.
1048. Sarcophyllis arctica Kjellman
1049. Peysonnelliopsis epiphytica Setchell & Lawson
1050. Corallina ungulata Yendo
1051. Pleurocapsa concharum Hansg.
1052. Oscillatoria anguina Bory
1053. Oscillatoria formosa Bory
1054. Oscillatoria laetevirens Crouan
1055. Oscillatoria sancta var. caldariorum (as Oscillatoria sancta f. caldariorum (Hauck) Lagerh.)
1056. Oscillatoria nigroviridis (as Oscillatoria nigro-viridis Thwaites
1057. Phormidium incrustatum (Naeg.) Gomont
1058. Lyngbya aerugineo-caerulea Gomont (as Lyngbya aerugineo-coerulea (Kuetz.) Gomont.)
1059. Lyngbya semiplena (Ag.) J. Ag.
1060. Plectonema battersii Gomont
1061. Nodularia armorica Thuret
1062. Nodularia harveyana (Thwaites) Thuret
1063. Nodularia sphaerocarpa Born. & Flah.
1064. Nostoc spongiaeforme Ag.
1065. Spirogyra lutetiana Petit
1066. Chlorococcum humicola (Naeg.) Rab.
1067. Enteromorpha micrococca f. bullosa Collins
1068. Enteromorpha micrococca f. subsalsa Kjellm.
1069. Prasiola crispa (Lightf.) Menegh.
1070. Microspora crassior (Hansg.) Hazen
1071. Conferva utriculosa Kuetz.
1072. Draparnaldia acuta (Ag.) Kuetz.
1073. Stigeoclonium amoenum Kuetz.
1074. Myxonema aestivale Hazen
1075. Myxonema lubricum var. varians Hazen
1076. Cladophora flexuosa (Griff.) Harv.
1077. Cladophora fracta f. flavescens (Roth) Collins
1078. Caulerpa fastigiata Mont.
1079. Ectocarpus confervoides f. halliae (J. Ag.) Collins
1080. Desmotrichum balticum Kuetz.
1081. Hydroclathrus cancellatus Bory
1082. Petalonia zosterifolia (Reinke) Kuntze
1083. Laminaria agardhii f. vittata Setchell
1084. Laminaria agardhii f. zostericola Collins
1085. Fucus vesiculosus var. laterifructus Grev.
1086. Porphyra laciniata (Lightf.) Ag.
1087. Batrachospermum macrosporum (Wood) Collins
1088. Chantransia secundata (Lyng.) Thuret
1089. Endocladia muricata f. compressa Setchell & Gardner
1090. Endocladia muricata f. inermis Setchell & Gardner
1091. Actinococcus peltaeformis Schmitz
1092. Gracilaria compressa (Ag.) Grev.
1093. Laurencia paniculata (Ag.) J. Ag.
1094. Bostrychia montagnei Harv.
1095. Polysiphonia subtilissima Mont.
1096. Lophosiphonia obscura (Ag.) Falk.
1097. Dasya arbuscula Ag.
1098. Dasya ramosissima Harv.
1099. Dasya ramosissima ('var. b.') Harv.
1100. Antithamnion americanum (Harv.) Farl.
1101. Polycystis elabens (Kuetz.) Farl.
1102. Spirulina major Kuetz.
1103. Spirulina subtilissima Kuetz.
1104. Phormidium autumnale (Ag.) Gomont
1105. Phormidium valderianum (Delponte) Gomont
1106. Lyngbya confervoides Ag.
1107. Aphanizomenon flos-aquae (L.) Ralfs
1108. Cylindrospermum majus Kuetz.
1109. Nostoc microscopicum Carm.
1110. Nostoc muscorum Ag.
1111. Nostoc piscinale Kuetz.
1112. Dichothrix penicillata Zan.
1113. Calothrix contarenii (Zan.) Born. & Flah.
1114. Calothrix stagnalis Gomont
1115. Hydrurus foetidus (Vill.) Kirchner
1116. Closterium lunula (Muell.) Nitzsch
1117. Cosmarium botrytis (Bory) Menegh.
1118. Cosmarium meneghinii var. angulosum (Breb.) Rab.
1119. Chlorococcum infusionum (Schrank) Ehrenb.
1120. Euglena viridis (Schrank) Ehrenb.
1121. Chlorocystis cohnii (Wright) Reinhard
1122. Monostroma latissimum (Kuetz.) Wittr.
1123. Ulothrix flacca (Dillw.) Thuret
1124. Pseudendoclonium submarinum Wille
1125. Urospora incrassata Kjellm.
1126. Codiolum pusillum (Lyng.) Kjellm.
1127. Ectocarpus confervoides f. acuminatus Collins & Setchell
1128. Coilodesme cystoseirae (Rupr.) Setchell & Gardner
1129. Myelophycus intestinalis Saunders
1130. Soranthera ulvoidea f. difformis Setchell & Gardner
1131. Phyllitis fascia (Fl. Dan.) Kuetz.
1132. Fucus platycarpus Thuret
1133. Fucus vesiculosus f. limicola Collins
1134. Bangia atropurpurea var. fuscopurpurea (as Bangia atropurpurea f. fuscopurpurea)
1135. Porphyra amplissima (Kjellm.) Setchell & Hus.
1136. Porphyra laciniata f. umbilicalis Ag.
1137. Batrachospermum moniliforme var. chlorosum Sirdt.
1138. Gelidium crinale f. luxurians Collins
1139. Gigartina canaliculata f. laxa Collins
1140. Cystoclonium purpurascens f. stellatum ('stellata') Collins
1141. Apoglossum decipiens J. Ag.
1142. Polysiphonia californica Harv.
1143. Polysiphonia opaca (Ag.) Zan.
1144. Polysiphonia violacea var. flexicaulis Harv.
1145. Pterosiphonia bipinnata (Post. & Rupr.) Falk.
1146. Pterosiphonia dendroidea (Mont.) Falk.
1147. Odonthalia aleutica (Ag.) J. Ag.
1148. Ptilota pectinata f. tenuis Collins
1149. Dumontia filiformis (Fl. Dan.) Grev.
1150. Farlowia mollis (Harv. & Bail.) Farlow & Setchell
1151. Gloeocapsa crepidinum Thuret
1152. Aphanothece conferta Richter
1153. Clathrocystis aeruginosa (Kuetz.) Henfrey
1154. Merismopedia convoluta Breb.
1155. Merismopedia glauca (Ehrenb.) Naeg.
1156. Merismopedia glauca var. fontinalis Hansg.
1157. Pleurocapsa crepidinum Collins
1158. Oscillatoria brevis Kuefz.
1159. Oscillatoria proboscidea Crouan
1160. Oscillatoria salinarum Collins
1161. Oscillatoria splendida Grev.
1162. Phormidium submembranaceum (Ard. & Straf.) Gomont
1163. Lyngbya subtilis Holden
1164. Plectonema nostocorum Bornet
1165. Anabaena inaequalis (Kuetz.) Born. & Flah.
1166. Nostoc coeruleum Lyng.
1167. Calothrix pilosa Harv.
1168. Calothrix crustacea f. prolifera (Flah.) Collins
1169. Dichothrix baueriana (Grun.) Born. & Flah.
1170. Penium digitus (Ehrenb.) Breb.
1171. Closterium acerosum (Schrank) Ehrenb.
1172. Zygnema stellinum (Vauch.) Ag.
1173. Mougeotia sphaerocarpa Wolle
1174. Gonatonema notabile (Hass.) Wittr.
1175. Pandorina morum Bory
1176. Volvox aureus Ehrenb.
1177. Botryococcus braunii Kuetz.
1178. Oocystis solitaria Wittr.
1179. Rhaphidium polymorphum Fresen (as Raphidium polymorphum)
1180. Pediastrum boryanum (Turp.) Meneg.
1181. Scenedesmus bijugatus var. alternans (Reinsch) Hansg.
1182. Enteromorpha intestinalis f. maxima Ag.
1183. Enteromorpha minima f. glacialis (as Enteromorpha minima var. glacialis)
1184. Prasiola crispa (Lightf.) Menegh.
1185. Prasiola gardneri Collins
1186. Prasiola mexicana J. Ag.
1187. Gongrosira debaryana Rab.
1188. Trentepohlia aurea (L.) Mart.
1189. Oedogonium capilliforme var. australe Wittr.
1190. Oedogonium pluviale Nordst.
1191. Rhizoclonium hieroglyphicum var. macromeres Nordst.
1192. Rhizoclonium hieroglyphicum var. typicum Stockm.
1193. Cladophora crispata f. subsimplex Collins
1194. Cladophora fracta f. reflexa Collins
1195. Nitella gracilis (Smith) Ag.
1196. Chara aspera Willd.
1197. Chara contraria A. Br.
1198. Chara fragilis Desv.
1199. Chara fragilis subsp. delicatula (Ag.) A. Br.
1200. Chara hydropitys var. majuscula Nordst.
1201. Chroococcus membraninus (Menegh.) Naeg.
1202. Chroococcus varius A. Br.
1203. Aphanothece saxicola Naeg.
1204. Gloeothece cystifera (Hass.) Rab.
1205. Gloeocapsa ianthina Naeg.
1206. Synechocystis aquatilis Sauv.
1207. Oscillatoria tenuis var. natans (Kuetz.) Gomont
1208. Symploca muscorum (Ag.) Gomont
1209. Anabaena variabilis Kuetz.
1210. Nostoc commune Vauch.
1211. Nostoc muscorum Ag.
1212. Calothrix crustacea Thuret
1213. Cylindrocystis brebissonii Menegh.
1214. Calocylindrus curtus (Breb.) Kirchner
1215. Hyalotheca dissiliens (Smith) Breb.
1216. Zygnema pectinatum (Vauch.) Ag.
1217. Spirogyra fluviatilis Hilse
1218. Hormotila mucigena Borzi
1219. Schizochlamys gelatinosa A. Br.
1220. Scenedesmus bijuga (Turp.) Wittr., Nordst. & Lagerh.
1221. Characium minutum A. Br.
1222. Stichococcus flaccidus (Kuetz.) Gay
1223. Conferva utriculosa Kuetz.
1224. Draparnaldia plumosa (Vauch.) Ag.
1225. Bolbocoleon piliferum Prings.
1226. Oedogonium boscii f. dispar Hirn
1227. Cladophora albida (Huds.) Kuetz.
1228. Cladophora fascicularis Kuetz.
1229. Cladophora fracta f. flavescens (Roth) Collins
1230. Cladophora secunda Kuetz.
1231. Ectocarpus confervoides var. subulatus (Kuetz.) Hauck
1232. Ectocarpus fasciculatus Harv.
1233. Ectocarpus luteolus Sauv.
1234. Myrionema corunnae Sauv.
1235. Scytosiphon lomentaria ('lomentarius') (Lyng.) Ag.
1236. Alaria esculenta (L.) Grev.
1237. Alaria pylaiei ('pylaii') (De la Pyl.) Grev.
1238. Pelvetia fastigiata f. limitata Setchell
1239. Porphyra tenuissima (Stromf.) Setchell & Hus.
1240. Chantransia violacea Kuetz.
1241. Lomentaria rosea (Harv.) Thuret
1242. Delesseria sinuosa f. lingulata Ag.
1243. Heterosiphonia gibbesii (Harv.) Falk.
1244. Polysiphonia fibrillosa (Dillw.) Grev.
1245. Polysiphonia schuebeleri ('schuebelerii') Foslie
1246. Polysiphonia havanensis f. binneyi (Harvey) J. Ag. (as Polysiphonia havanensis var. binneyi (Harv.) J. Ag.)
1247. Antithamnion boreale (Gobi) Kjellm.
1248. Rhododermis elegans Crouan
1249. Amphiroa tuberculosa f. californica (Decaisne) Setchell & Gardner
1250. Amphiroa tuberculosa subf. laciniata Setchell & Gardner
1251. Dermocarpa fucicola Saunders
1252. Oscillatoria tenuis var. natans (Kuetz.) Gomont
1253. Oscillatoria princeps Vauch.
1254. Phormidium retzii f. fasciculatum (as Phormidium retzii var. fasciculatum Gomont).
1255. Lyngbya aestuarii (Mert.) Liebmann
1256. Cylindrospermum minutissimum Collins
1257. Capsosira brebissonii Kuetzing
1258. Scytonema hofmanii ('hofmanni') Ag.
1259. Closterium leibleinii ('leibleini') Kuetzing
1260. Cosmarium bireme Nordst.
1261. Cosmarium quadrum var. minus Nordst.
1262. Desmidium cylindricum Grev.
1263. Spirogyra porticalis f. minor Collins
1264. Volvox globator (L.) Ehrenb.
1265. Tetraspora gelatinosa f. uniformis Collins
1266. Scenedesmus bijuga (Turp.) Wittr., Nordst. & Lagerh.
1267. Oophila amblystomatis Lambert
1268. Protosiphon botryoides Klebs
1269. Characium cylindricum Lambert
1270. Characium gracilipes Lambert
1271. Monostroma lactuca (L.) J. Ag.
1272. Monostroma leptodermum Kjellman
1273. Prasiola calophylla (Spreng.) Meneghini
1274. Hormidium parietinum Kuetz.
1275. Ulothrix subflaccida Wille
1276. Microspora quadrata Hazen
1277. Microspora tumidula Hazen
1278. Conferva bombycina Ag.
1279. Acrochaete repens Prings.
1280. Cladophora expansa (Mert.) Kuetz.
1281. Cladophora fracta var. normalis Rab.
1282. Cladophora fracta var. normalis Rab.
1283. Cladophora glomerata var. genuina Kirchner
1284. Cladophora amphibia Collins
1285. Phyllosiphon arisari Kuehn
1286. Bryopsis hypnoides Lamour.
1287. Vaucheria geminata (Vauch.) DC.
1288. Vaucheria gardneri Collins
1289. Chara hornemannii ('hornemanni') Wallman
1290. Laminaria agardhii f. normalis Setchell
1291. Laminaria agardhii f. vittata Setchell
1292. Alaria praelonga f. nana (Schrader) Setchell
1293. Polysiphonia arctica J. Ag.
1294. Polysiphonia schuebeleri ('schuebelerii') Foslie
1295. Rhodomela lycopodioides subf. tenera Kjellman
1296. Rhodomela roechei ('rochei') Harv.
1297. Odonthalia dentata f. angusta Harv.
1298. Ceramium tenuissimum (Lyng.) J. Ag.
1299. Rhododermis georgei (as Rhododermis georgii (Batters) Collins).
1300. Melobesia marginata Setchell & Foslie
1301. Aphanothece saxicola Naeg.
1302. Aphanothece stagnina (Spreng.) A. Br.
1303. Oscillatoria acuminata Gomont
1304. Oscillatoria brevis var. neapolitana (Kuetz.) Gomont
1305. Oscillatoria curviceps Ag.
1306. Cylindrospermum muscicola Kuetz.
1307. Nodularia spumigena (as Nodularia spumigena var. genuina Born. & Flah.)
1308. Anabaena circinalis (Kuetz.) Rab.
1309. Stigonema ocellatum (Dillw.) Thuret
1310. Gloeotrichia pisum (Ag.) Thuret (as Gloiotrichia pisum)
1311. Closterium striolatum Ehrenb.
1312. Pleurotaenium rectum Delponte
1313. Desmidium swartzii Ag.
1314. Palmella miniata var. aequalis Naeg.
1315. Eremosphaera viridis f. major Moore
1316. Palmellococcus marinus Collins ms.
1317. Selenastrum bibraianum Reinsch
1318. Scenedesmus bijuga (Turp.) W. N. & L.
1319. Scenedesmus dimorphus (Turp.) Kuetz.
1320. Scenedesmus obliquus (Turp.) Kuetz.
1321. Scenedesmus quadricauda (Turp.) Breb.
1322. Chlorococcum infusionum (Schrank) Menegh.
1323. Chlorococcum endozoicum Collins ms.
1324. Pediastrum boryanum var. granulatum (Kuetz.) A. Br.
1325. Enteromorpha crinita (Roth) J. Ag.
1326. Microspora willeana Lagerh.
1327. Conferva minor Klebs
1328. Myxonema attenuatum Hazen
1329. Myxonema stagnatile Hazen
1330. Chaetophora incrassata (Huds.) Hazen
1331. Coleochaete divergens var. minor Hansg.
1332. Bulbochaete insignis Prings.
1333. Caulerpa webbiana Mont.
1334. Cladocephalus scoparius M. A. Howe
1335. Chara fragilis Desv.
1336. Streblonema oligosporum Stromf.
1337. Ectocarpus parasiticus Sauv.
1338. Fucus evanescens f. typicus Kjellm.
1339. Fucus platycarpus f. abbreviatus Collins ms.
1340. Fucus platycarpus f. intermedius Holden ms.
1341. Bangia atropurpurea f. tenuis Collins ms.
1342. Acrochaetium dasyae Collins
1343. Halosaccion ramentaceum f. subsimplex (Rupr.) Kjellm.
1344. Halosaccion ramentaceum f. ramosum Kjellm.
1345. Ptilota densa Ag.
1346. Antithamnion boreale (Gobi) Kjellm.
1347. Centroceras clavulatum (Ag.) Mont.
1348. Rhodochorton subimmersum Setchell & Gardner
1349. Farlowia compressa J. Ag.
1350. Lithophyllum pustulatum f. australe Foslie
1351. Synechococcus curtus Setchell
1352. Oscillatoria sancta var. aequinoctialis Gomont
1353. Phormidium calidum (Ag.) Gomont
1354. Phormidium luridum (Kunth) Gomont
1355. Lyngbya aerugineo-caerulea ('aerugineo-coerulea') (Kuetz.) Gomont
1356. Symploca atlantica Gomont
1357. Plectonema terebrans Born. & Flah.
1358. Scytonema crustaceum Ag.
1359. Aphanizomenon flos-aquae (L.) Ralfs
1360. Calothrix parietina (Naeg.) Thuret
1361. Closterium acerosum (Schrank) Ehrenb.
1362. Cosmarium crenatum Ralfs
1363. Cosmarium pseudopyramidatum ('pseudo-pyramidatum') Lundell
1364. Cosmarium subcrenatum Hantzsch
1365. Zygnema pectinatum f. terrestre (Rab.) Kirchner
1366. Spirogyra stictica (Eng. Bot.) Wille
1367. Mougeotia laetevirens (A. Br.) Wittr.
1368. Mougeotia macrospora (Wolle) Collins
1369. Characiopsis minuta (A. Br.) Borzi
1370. Characiopsis subulata (A. Br.) Borzi
1371. Characium strictum A. Br.
1372. Stichococcus subtilis (Kuetz.) Klercker
1373. Ulothrix variabilis Kuetz.
1374. Hormospora purpurea Wolle
1375. Stigeoclonium nanum f. subsimplex Collins
1376. Trentepohlia aurea (L.) Mart.
1377. Trentepohlia aurea var. subsimplex (Casp.) De Toni
1378. Trentepohlia odorata var. betulina (Rab.) Hariot
1379. Cladophora glomerata f. minnesotana Brand
1380. Osterhoutia natans Gardner
1381. Nitella clavata A. Br.
1382. Nitella morongii Allen
1383. Chara schweinitzii A. Br.
1384. Pylaiella gardneri Collins
1385. Pylaiella littoralis f. rupincola Kjellman
1386. Ectocarpus siliculosus (Dillw.) Lyng.
1387. Ectocarpus terminalis Kuetz.
1388. Punctaria latifolia f. crispata (Kuetz.) Collins
1389. Scytosiphon lomentaria ('lomentarius') Lyng.
1390. Ralfsia clavata f. laminariae Collins
1391. Zonaria tournefortii (Lamour.) Farlow
1392. Dictyota binghamiae J. Ag.
1393. Acrochaetium virgatulum f. luxurians (J. Ag.) Collins
1394. Acrochaetium dictyotae Collins
1395. Gigartina canaliculata Harvey
1396. Agardhiella tenera (J. Ag.) Schmitz
1397. Rhabdonia ramosissima var. dilatata J. Ag.
1398. Rhodymenia palmata f. angustifolia Kjellman
1399. Lomentaria uncinata Menegh.
1400. Polysiphonia harveyi Bailey
1401. Phormidium persicinum (Reinke) Gomont
1402. Lyngbya aestuarii f. limicola Gomont
1403. Nostoc carneum (Lyng.) Ag.
1404. Anabaena torulosa (Carm.) Lagerh.
1405. Scytonema millei Bornet
1406. Calothrix crustacea f. simulans Collins
1407. Calothrix fusca (Kuetz.) Born. & Flah.
1408. Dichothrix hosfordii (Wolle) Bornet
1409. Euglena sanguinea Ehrenb.
1410. Pleurotaenium maximum (Reinsch) Lund.
1411. Micrasterias radiata Hass.
1412. Micrasterias rotata (Grev.) Ralfs
1413. Desmidium baileyi (Ralfs) Nordst.
1414. Hyalotheca mucosa (Dillw.) Ehrenb.
1415. Zygnema pectinatum var. decussatum (Vauch.) Kirchn.
1416. Spirogyra communis (Hass.) Kuetz.
1417. Spirogyra fluviatilis Hilse
1418. Spirogyra gracilis (Hass.) Kuetz.
1419. Debarya glyptosperma (De Bary) Wittr.
1420. Mougeotia capucina (Bory) Ag.
1421. Radiofilum apiculatum West
1422. Selenastrum minutum (Naeg.) Collins
1423. Coelastrum microporum Naeg.
1424. Ophiocytium cochleare (Eichw.) A. Br.
1425. Microthamnion strictissimum Rab.
1426. Oedogonium crenulatocostatum ('crenulato-costatum') Wittr.
1427. Oedogonium fragile Wittr.
1428. Oedogonium rufescens subsp. lundellii (Wittr.) Hirn
1429. Oedogonium richterianum Lemmermann
1430. Bulbochaete insignis Prings.
1431. Bulbochaete mirabilis Wittr.
1432. Bulbochaete monilis ('monile') Wittr. & Lund.
1433. Nitella bastinii Allen
1434. Nitella californica f. nidifica Allen
1435. Nitella flexilis Ag.
1436. Nitella opaca (Bruz.) Ag.
1437. Tolypella fimbriata Allen
1438. Chara contraria A. Br. f. inermis, macroptila, macvoteles.
1439. Chara contraria A. Br. f. inermis, microspora.
1440. Chara elegans (A. Br.) C. B. Robinson
1441. Chara fragilis Desv.
1442. Padina pavonia (L.) Gaillon
1443. Actinococcus latior Schmitz
1444. Polysiphonia fastigiata (Roth) Grev.
1445. Polysiphonia olneyi Harv.
1446. Spermothamnion turneri (Mert.) Aresch.
1447. Griffithsia bornetiana Farlow
1448. Microcladia coulteri Harv.
1449. Grateloupia filicina (Wulf.) Ag.
1450. Corallina granifera f. minor Collins
1451. Oscillatoria agardhii Gomont
1452. Lyngbya semiplena (Ag.) J. Ag.
1453. Nostoc sphaericum Vauch.
1454. Anabaena laxa (Rab.) A. Br.
1455. Wollea saccata (Wolle) Born. & Flah.
1456. Calothrix confervicola var. purpurea Born. & Flah.
1457. Closterium ehrenbergii Meneg.
1458. Cosmarium margaritiferum (Turp.) Meneg.
1459. Cosmarium meneghinii Breb.
1460. Cosmarium ovale Ralfs
1461. Cosmarium tetraophthalmum (Kuetz.) Breb.
1462. Cosmocladium tumidum L. N. Johnson
1463. Staurastrum cyrtocerum Breb.
1464. Sphaerozosma vertebratum (Breb.) Ralfs
1465. Euastrum insulare (Wittr.) Roy
1466. Polyedrium tetraedricum var. longispinum Reinsch (as Polyedrium tetraedricum f. longispinum Reinsch.)
1467. Monostroma grevillei (Thuret) Wittr.
1468. Ulothrix tenerrima Kuetz.
1469. Entoderma wittrockii (Wille) Lagerh.
1470. Trentepohlia lagenifera (Hildebrandt) Wille
1471. Oedogonium huntii Wood
1472. Cladophora fascicularis (Mert.) Kuetz.
1473. Bryopsis leprieurii Kuetz.
1474. Caulerpa racemosa var. uvifera (Turn.) J. Ag.
1475. Penicillus capitatus Lamarck
1476. Penicillus lamourouxii var. gracilis A. Gepp & E. S. Gepp (as Penicillus lamourouxii f. gracilis A. & E. S. Gepp.)
1477. Penicillus pyriformis A. & E. S. Gepp
1478. Avrainvillea levis M. A. Howe
1479. Avrainvillea longicaulis (Kuetz.) Murr. & Boodle
1480. Avrainvillea nigricans f. fulva M. A. Howe
1481. Avrainvillea rawsonii (Dickie) M. A. Howe
1482. Udotea conglutinata (Ell. & Soland.) Lamour.
1483. Halimeda discoidea Decaisne
1484. Halimeda tuna (Ell. & Soland.) Lamour.
1485. Halimeda scabra M. A. Howe
1486. Halimeda simulans M. A. Howe
1487. Halimeda tridens (Ell. & Soland.) Lamour.
1488. Halimeda monilis ('monile') (Ell. & Soland.) Lamour.
1489. Siphonocladus rigidus M. A. Howe
1490. Batophora oerstedii ('oerstedi') J. Ag.
1491. Chara keukensis (Allen) C. B. Robinson
1492. Dictyota bartayresiana Lamour.
1493. Acrochaetium minimum Collins
1494. Liagora viscida (Forsk.) Ag.
1495. Laurencia virgata (Ag.) J. Ag.
1496. Rhododermis parasitica Batters
1497. Mychodea episcopalis J. Ag.
1498. Cordylecladia andersonii Grunow
1499. Thuretia bornetii Vickers
1500. Corallina cubensis (Harv.) Kuetz.
1501. Micrococcus ruber (Winogradsky) Migula
1502. Planococcus roseus (Winogradsky) Migula
1503. Oscillatoria limosa Ag.
1504. Nostoc commune Vauch.
1505. Nostoc commune var. flagelliforme (Berk. & Curt.) Born. & Flah.
1506. Anabaena oscillarioides var. stenospora Born. & Flah.
1507. Anabaena variabilis var. brachyspora Collins
1508. Closterium parvulum Naeg.
1509. Cosmarium pachydermum var. minus Nordst.
1510. Tetraspora cylindrica (Wahl.) Ag.
1511. Dictyosphaerium pulchellum Wood
1512. Rhaphidium falcatum var. fusiforme (Corda) Collins
1513. Kirchneriella lunaris var. dianae Bohlin
1514. Trochiscia reticularis (Reinsch) Hansg.
1515. Zoochlorella parasitica Brandt
1516. Gloeococcus mucosus A. Br.
1517. Chlorochytrium archerianum Hieron.
1518. Chlorochytrium knyanum Cohn & Szym.
1519. Pediastrum vagum Kuetz.
1520. Chaetophora attenuata Hazen
1521. Ochlochaete ferox Huber
1522. Trentepohlia arborum (Ag.) Hariot
1523. Trentepohlia wainioi Hariot
1524. Pringsheimia scutata Reinke
1525. Oedogonium cryptoporum var. vulgare Wittr.
1526. Chaetomorpha aerea (Dillw.) Kuetz.
1527. Cladophora flexuosa (Griff.) Harv.
1528. Cladophora gracilis (Griff.) Kuetz.
1529. Cladophora gracilis (Griff.) Kuetz.
1530. Cladophora gracilis (Griff.) Kuetz. f. subflexuosa Collins
1531. Cladophora uberrima Lambert
1532. Bryopsis harveyana J. Ag.
1533. Valonia verticillata Kuetz.
1534. Nitella tenuissima (Desv.) Coss. & Germ.
1535. Ectocarpus fasciculatus f. polyrhizus Collins
1536. Hecatonema maculans f. sauvageaui (as Hecatonema maculans f. sauvageauii Collins).
1537. Dictyopteris delicatula Lamour.
1538. Dictyota dentata Lamour.
1539. Dilophus guineensis (Kuetz.) J. Ag.
1540. Acrochaetium hoytii Collins
1541. Liagora pulverulenta Ag.
1542. Liagora valida Harv.
1543. Wrangelia argus Mont.
1544. Cordylecladia irregularis Harv.
1545. Pterosiphonia woodii (Harv.) Falk.
1546. Dictyurus occidentalis J. Ag.
1547. Spyridia filamentosa f. griffithsiana (Eng. Bot.) J. Ag. (as Spyridia filamentosa var. griffithsiana (Eng. Bot.) J. Ag.)
1548. Petrocelis middendorffii (as Petrocelis middendorfii (Rupr.) Kjellm.)
1549. Melobesia farinosa Lamour.
1550. Corallina officinalis var. profunda Farlow
1551. Chroococcus turgidus var. submarinus Hansg.
1552. Arthrospira jenneri Stiz.
1553. Oscillatoria irrigua Kuetz.
1554. Lyngbya aerugineo-caerulea ('aerugineo-coerulea') (Kuetz.) Gomont
1555. Porphyrosiphon notarisii (Meneg.) Kuetz.
1556. Microcoleus paludosus (Kuetz.) Gomont
1557. Scytonema millei Bornet
1558. Scytonema mirabile var. leprieurii (Kuetz.) Collins, Holden & Setchell (as Scytonema mirabilis var. leprieurii
1559. Scytonema ocellatum Lyng.
1560. Hapalosiphon fontinalis var. fischeroides (Hansg.) Collins
1561. Rivularia atra var. hemisphaerica (Kuetz.) Born. & Flah.
1562. Rivularia nitida Ag.
1563. Gymnozyga moniliformis Ehrenb.
1564. Closterium dianae Ehrenb.
1565. Micrasterias foliacea Bailey
1566. Micrasterias laticeps Nordst.
1567. Cosmarium margaritatum (Lund.) Roy & Biss.
1568. Cosmarium punctulatum Breb.
1569. Micrasterias sol (Ehrenb.) Kuetz.
1570. Spirogyra insignis (Hass.) Kuetz.
1571. Spirogyra lutetiana Petit
1572. Mougeotia quadrangulata Hassall
1573. Rhaphidium falcatum (Corda) Cooke
1574. Pediastrum duplex Meyen
1575. Monostroma orbiculatum f. varians Collins (as Monostroma orbiculatum var. varium Collins.)
1576. Oedogonium upsaliense Wittr.
1577. Draparnaldia acuta (Ag.) Kuetz.
1578. Urococcus insignis (Hass.) Kuetz.
1579. Gloeocystis scopulorum Hansg.
1580. Coleochaete nitellarum Jost.
1581. Cladophora crystallina (Roth) Kuetz.
1582. Cladophora delicatula Mont.
1583. Cladophora microcladioides f. stricta Collins
1584. Neomeris annulata Dickie
1585. Neomeris cokeri Howe
1586. Neomeris mucosa Howe
1587. Dichotomosiphon pusillus Collins
1588. Nitella megacarpa Allen
1589. Ectocarpus granulosus (Eng. Bot.) Ag.
1590. Ectocarpus granulosus f. corticulatus (Saunders) Collins
1591. Rhadinocladia cylindrica Schuh.
1592. Elachista minor (Farlow) Collins
1593. Endarachne binghamiae J. Ag.
1594. Acrochaetium dufourii Collins
1595. Sterrocolax decipiens Schmitz
1596. Meristotheca duchassaingii J. Ag.
1597. Polysiphonia elongata (Huds) Harv.
1598. Rhodomela subfusca (Woodw.) Ag.
1599. Streblocladia camptoclada (Mont.) Falk.
1600. Lophosiphonia obscura (Ag.) Falk.
1601. Clathrocystis roseo-persicina Cohn
1602. Dermocarpa vickersiae Collins
1603. Oscillatoria brevis Kuetz.
1604. Oscillatoria ornata Kuetz.
1605. Oscillatoria okenii ('okeni') Ag.
1606. Oscillatoria tenuis Ag.
1607. Oscillatoria tenuis var. tergestina (Kuetz.) Gomont
1608. Phormidium cebennense Gomont
1609. Phormidium fragile (Meneg.) Gomont
1610. Phormidium molle (Kuetz.) Gomont
1611. Lyngbya lutea (Ag.) Gomont
1612. Lyngbya versicolor (Wartm.) Gomont
1613. Scytonema crispum (Ag.) Bornet
1614. Spirotaenia condensata Breb.
1615. Netrium naegelii (Breb.) W. & G. S. West
1616. Tetmemorus granulatus (Breb.) Ralfs
1617. Micrasterias truncata (Corda) Breb.
1618. Staurastrum hirsutum (Ehrenb.) Breb.
1619. Staurastrum muticum f. minus (Reinsch) Rab.
1620. Onychonema serratum (Bail.) Stokes
1621. Ineffigiata neglecta W. & G. S. West
1622. Zoochlorella conductrix Brandt
1623. Pediastrum tetras (Ehrenb.) Ralfs
1624. Microspora quadrata Hazen
1625. Endoderma perforans Huber
1626. Endoderma viride (Reinke) Lagerh.
1627. Endophyton ramosum Gardner
1628. Pseudodictyon geniculatum Gardner
1629. Ulvella prostrata Gardner
1630. Leptosira mediciana Borzi
1631. Wittrockiella paradoxa Wille
1632. Coleochaete divergens Prings.
1633. Cladophora expansa (Mert.) Kuetz.
1634. Cladophoropsis membranacea ('membranaceus') (Ag.) Borgesen
1635. Pithophora kewensis Wittr.
1636. Pithophora oedogonia (Mont.) Wittr.
1637. Pithophora mooreana Collins
1638. Siphonocladus tropicus (Crouan) J. Ag.
1639. Myrionema vulgare Thuret
1640. Asperococcus orientalis J. Ag.
1641. Dictyota dichotoma (Huds.) Lamour.
1642. Erythrotrichia ceramicola (Lyng.) Aresch.
1643. Batrachospermum australe Collins
1644. Batrachospermum boryanum (Ag.) Sirdt.
1645. Ahnfeltia plicata f. furcellata Collins
1646. Chondria nidifica Harv.
1647. Callithamnion corymbosum (Eng. Bot.) Lyng.
1648. Callithamnion rupicola (as Callithamnion rupincola C.L. Anderson)
1649. Ptilota pectinata (Gunner) Kjellman
1650. Plagiospora gracilis Kuckuck
1651. Merismopedia glauca f. mediterranea (as Merismopedium glaucum f. mediterraneum (Naeg.) Collins)
1652. Phormidium favosum (Bory) Gomont
1653. Closterium acerosum Ehrenb.
1654. Closterium didymotocum Corda
1655. Closterium ehrenbergii Menegh.
1656. Closterium kuetzingii Breb.
1657. Tetmemorus brebissonii Ralfs f. minor De Bary
1658. Micrasterias truncata Breb.
1659. Xanthidium antilopaeum (Breb.) Kuetz.
1660. Xanthidium antilopaeum var. canadense Josh.
1661. Xanthidium armatum Rab.
1662. Xanthidium cristatum Breb.
1663a. Staurastrum furcigerum Breb. f. eustephanum (Ralfs) Nordst.
1664. Staurastrum muticum Breb.
1665. Staurastrum sebaldi Reinsch
1666. Zygnema stellinum (Muell.) Ag.
1667. Spirogyra orthospira Naeg.
1668. Spirogyra porticalis var. tenuispira Collins
1669. Coelastrum cambricum Archer
1670. Pediastrum duplex Meyen
1671. Oedogonium boscii var. occidentale Hirm.
1672. Oedogonium decipiens Wittr.
1673. Oedogonium echinospermum A. Br.
1674. Oedogonium flavescens Wittr.
1675. Oedogonium globosum Nordst.
1676. Oedogonium pachyandrium Wittr.
1677. Oedogonium platygynum Wittr.
1678. Oedogonium pseudoboscii ('pseudo-Boscii') Hirn
1679. Oedogonium sexangulare Cleve
1680. Bulbochaete intermedia f. supramediana Hirn
1681. Bulbochaete nordstedtii f. suberecta Collins
1682. Bulbochaete polyandra Cleve
1683. Bulbochaete pygmaea Prings.
1684. Bulbochaete tenuis Hirn
1685. Pilinia reinschii Collins
1686. Draparnaldia platyzonata Hazen
1687. Trentepohlia abietina (Flotow) Hansg.
1688. Rhizoclonium riparium var. validum Foslie
1689. Cladophora canalicularis (Roth) Kuetz.
1690. Cladophora erecta Collins
1691. Nitella flexilis Ag.
1692. Chara fragilis Desv.
1693. Sphacelaria fusca (Huds.) Ag.
1694. Sphacelaria plumula var. californica Sauv.
1695. Ectocarpus cylindricus Saunders
1696. Acrochaetium flexuosum Vickers
1697. Polysiphonia urceolata (Lightf.) Grev.
1698. Pterosiphonia bipinnata (Post. & Rupr.) Falk.
1699. Rhodomela larix (Turn.) J. Ag.
1700. Gloiosiphonia capillaris (Huds.) Carm.
1701. Chroococcus turgidus var. chalybeus Rab.
1702. Aphanothece microscopica Naeg.
1703. Gloeothece rupestris (Lyng.) Bornet (as Gleothece rupestris)
1704. Pleurocapsa amethystea var. schmidtii Collins
1705. Chamaesiphon confervicola A. Br.
1706. Oscillatoria amoena Gomont
1707. Oscillatoria bonnemaisonii Crouan
1708. Oscillatoria margaritifera Kuetz.
1709. Phormidium fragile Gomont
1710. Phormidium retzii Gomont
1711. Lyngbya lagerheimii Gomont
1712. Plectonema battersii Gomont
1713. Plectonema golenkinianum Gomont
1714. Plectonema roseolum Gomont
1715. Tolypothrix tenuis Kuetz.
1716. Scytonema guyanense Born. & Flah.
1717. Scytonema hofmanii ('hofmanni') Ag.
1718. Fischerella ambigua (Kuetz.) Gomont
1719. Calothrix kawraiskyi Schmidle
1720. Calothrix scopulorum Ag.
1721. Dichothrix baueriana Born. & Flah.
1722. Amphithrix janthina Born. & Flah.
1723. Gonatozygon brebissonii var. laeve W. & G. S. West
1724. Spirogyra setiformis (Roth) Kuetz.
1725. Chlamydomonas elongata (Dang.) Wille
1726. Oocystis novae-semliae Wille (as Oocystis novae semliae Wille)
1727. Oocystis solitaria f. major Wille
1728. Scenedesmus obliquus (Turp.) Kuetz.
1729. Pediastrum boryanum (Turp.) Meneg.
1730. Monostroma amorphum Collins
1731. Stigeoclonium tenue (Ag.) Kuetz.
1732. Bulbochaete setigera Ag.
1733. Coleochaete orbicularis Prings.
1734. Rhizoclonium riparium (Roth) Harv.
1735. Rhizoclonium tortuosum f. longiarticulatum Collins
1736. Spongomorpha arcta f. limitanea Collins
1737. Ectocarpus confervoides f. nanus Kuckuck
1738. Myrionema corunnae Sauv.
1739. Chilionema ocellatum (Reinke) Sauv.
1740. Ralfsia verrucosa (Aresch.) J. Ag.
1741. Egregia menziesii (Turn.) Aresch.
1742. Nitophyllum fryeanum Harv.
1743. Pteridium serratum f. platyphyllum Setchell & Gardner
1744. Pterosiphonia woodii f. pygmaea Setchell
1745. Dasya corymbifera J. Ag.
1746. Spyridia filamentosa (Wulf.) Harv.
1747. Ceramium rubrum var. pacificum Collins
1748. Cryptonemia obovata J. Ag.
1749. Lithothamnion parcum Setchell & Foslie
1750. Lithothamnion conchatum Setchell & Foslie
1751. Gloeocapsa polydermatica Kuetz.
1752. Xenococcus schousboei var. pallidus Hansg. (as Xenococcus schousboei var. pallida Hansg.)
1753. Oscillatoria amphibia Ag.
1754. Oscillatoria limosa Ag.
1755. Oscillatoria sancta var. caldariorum Lagerh.
1756. Phormidium autumnale Gomont
1757. Plectonema norvegicum Gomont
1758. Plectonema roseolum Gomont
1759. Schizothrix lacustris var. caespitosa Gomont
1760. Anabaena inaequalis Born. & Flah.
1761. Tolypothrix distorta Kuetz.
1762. Hapalosiphon pumilus Born. & Flah.
1763. Hapalosiphon hibernicus W. & G. S. West
1764. Microchaete tenuissima W. & G. S. West
1765. Stigonema panniforme Kirchner
1766. Ophiocytium capitatum Wolle
1767. Zygnema cruciatum f. leiosporum Collins
1768. Spirogyra inconstans Collins
1769. Spirogyra juergensii Kuetz.
1770. Spirogyra neglecta (Hass.) Kuetz.
1771. Spirogyra orthospira f. purpurea Collins
1772. Gonatonema boodlei W. & G. S. West
1773. Kentrosphaera facciolae (as Centrosphaera facciolaae Borzi).
1774. Rhaphidium falcatum var. aciculare (A. Br.) Hansg.
1775. Oocystis crassa Wittr.
1776. Oocystis naegelii A. Braun
1777. Nephrocytium agardhianum Naeg.
1778. Sorastrum spinulosum Naeg.
1779. Ulothrix tenerrima Kuetz.
1780. Microspora lauterbornii ('lauterborni') Schmidle
1781. Oedogonium cardiacum var. carbonicum Hirn
1782. Oedogonium mammiferum Wittr.
1783. Oedogonium monile Berk. & Harv.
1784. Oedogonium multisporum Wood
1785. Oedogonium sociale Wittr.
1786. Oedogonium vaucheri ('vaucherii') Wittr.
1787. Chaetophora attenuata Hazen
1788. Stigeoclonium amoenum f. biforme Collins
1789. Stigeoclonium autumnale Collins
1790. Stigeoclonium lubricum var. varians (Hazen) Collins
1791. Stigeoclonium subsimplex Collins
1792. Draparnaldia ravenelii Wolle
1793. Phaeococcus marinus 0. Reinsch
1794. Ectocarpus hemisphericus f. minor (as Ectocarpus hemisphericus var. minor)
1795. Myrionema strangulans Grev.
1796. Chantransia hallandica Kylin
1797. Callithamnion rupicola ('rupincola') f. pygmaeum Collins
1798. Pterosiphonia plumula (J. Ag.) Collins
1799. Lithophyllum dispar Foslie
1800. Corallina officinalis f. multiramosa Setchell & Gardner
1801. Aphanocapsa richteriana Hieron. (as Aphanothece richteriana)
1802. Entophysalis magnoliae Farlow
1803. Oscillatoria tenuis Ag.
1804. Amphithrix laminariae Kuckuck
1805. Mesotaenium endlicherianum Naeg.
1806. Penium minutum (Ralfs) Cleve
1807. Closterium abruptum West
1808. Closterium jenneri Ralfs
1809. Closterium lunula Nitzsch
1810. Closterium venus Kuetz.
1811. Pleurotaenium coronatum (Breb.) Rab.
1812. Micrasterias apiculata var. fimbriata (Ralfs) Nordst.
1813. Cosmarium botrytis Menegh.
1814. Cosmarium dentatum Wolle
1815. Cosmarium granatum Breb.
1816. Cosmarium margaritatum (Lund.) Roy & Biss.
1817. Cosmarium norimbergense Reinsch f. depressum W. & G. S. West
1818. Cosmarium phaseolus Breb. f. minus Boldt
1819. Cosmarium pseudopyramidatum Lund.
1820. Cosmarium punctulatum Breb.
1821. Cosmarium pyramidatum Breb.
1822. Cosmarium reniforme Archer
1823. Cosmarium reniforme Archer var. elevatum W. & G. S. West
1824. Xanthidium fasciculatum Ehrenb. var. subalpinum Wolle
1825. Arthrodesmus convergens Ehrenb.
1826. Staurastrum alternans Breb.
1827. Staurastrum dickiei Ralfs var. circulare Turner
1828. Staurastrum punctulatum Breb.
1829. Staurastrum scabrum Breb.
1830. Staurastrum subcornutum De Toni
1831. Spondylosium papillosum G. S. West
1832. Stichococcus marinus (Wille) Hazen
1833. Stichococcus rivularis (Kuetz.) Hazen
1834. Botrydium wallrothii Kuetz.
1835. Chlorotylium lutescens Gardner
1836. Protosiphon botryoides (Kuetz.) Klebs
1837. Prasiola crispa (Lightf.) Menegh.
1838. Pilinia endophytica Collins
1839. Cladophora kuetzingiana Grunow
1840. Nitella batrachosperma (Reichenb.) A. Br.
1841. Nitella intermedia Nordst.
1842. Chara gymnopitys A. Br.
1843. Dictyosiphon macounii Farlow
1844. Hapterophycus canaliculatus Setchell
1845. Fauchea fryeana Setchell
1846. Lemanea fucina var. rigida (Sirdt.) Atkinson
1847. Harveyella mirabilis (Reinsch) Reinke
1848. Leptocladia conferta Setchell
1849. Besa papillaeformis Setchell
1850. Polysiphonia tenuistriata Hooker & Harvey
1851. Cryptoglena americana Davis (as Cryptoglaena americana)
1852. Oscillatoria amphibia Ag.
1853. Lyngbya confervoides f. violacea Collins
1854. Microcoleus chthonoplastes Thuret
1855. Hapalosiphon intricatus W. & G. S. West
1856. Calothrix scopulorum Ag.
1857. Mesotaenium endlicherianum Naeg.
1858. Cosmarium subcucumis Schmidle
1859. Monostroma latissimum (Kuetz.) Wittrock
1860. Oedogonium itzigsohnii De Bary
1861. Oedogonium pringsheimii Cramer
1862. Urococcus insignis (Hass.) Kuetzing
1863. Chaetomorpha aerea f. linum (Fl. Dan.) Collins
1864. Chaetomorpha crassa (Ag.) Kuetz.
1865. Cladophora crystallina (Roth) Kuetz.
1866. Cladophoropsis membranacea ('membranaceus') (Ag.) Borg.
1867. Valonia macrophysa Kuetz.
1868. Dasycladus claviformis ('clavaeformis') (Roth) Ag.
1869. Codium tomentosum (Huds.) Stack.
1870. Bryopsis hypnoides f. prolongata J. Ag.
1871. Bryopsis pennata Lamour.
1872. Caulerpa prolifera (Foersk.) Lamour.
1873. Caulerpa sertularioides f. longiseta (J. Ag.) Svedelius
1874. Dictyota bartayresiana Lamour.
1875. Dictyota crenulata J. Ag.
1876. Zonaria lobata Ag.
1877. Turbinaria tricostata Barton
1878. Ascocyclus orbicularis (J. Ag.) Magnus
1879. Castagnea mediterranea (Kuetz.) Bornet
1880. Chantransia corymbifera Thuret
1881. Galaxaura obtusata (Ellis) Lamour.
1882. Galaxaura squalida Kjellman
1883. Wrangelia penicillata Ag.
1884. Gigartina acicularis (Wulf.) Lamour.
1885. Catenella opuntia var. pinnata (Harv.) J. Ag.
1886. Eucheuma isiforme (Ag.) J. Ag.
1887. Wurdemannia setacea Harv.
1888. Laurencia obtusa var. gelatinosa (Desf.) J. Ag.
1889. Laurencia perforata Mont.
1890. Polysiphonia foetidissima Cocks
1891. Polysiphonia opaca (Ag.) Zan.
1892. Lophosiphonia obscura (Ag.) Falk.
1893. Bostrychia montagnei Harv.
1894. Bostrychia tenella (Vahl) J. Ag.
1895. Griffithsia tenuis Ag.
1896. Callithamnion halliae Collins
1897. Spyridia filamentosa (Wulf.) Harv.
1898. Ceramium tenuissimum J. Ag.
1899. Ceramothamnion codii Richards
1900. Dudresnaya crassa Howe
1901. Nostoc commune Vauch.
1902. Scytonema myochrous Ag.
1903. Polythrix corymbosa Grunow
1904. Rivularia polyotis Born. & Flah.
1905. Blastophysa rhizopus Reinke
1906. Anadyomene stellata (Wulf.) Ag.
1907. Ernodesmis verticillata (Kuetz.) Borg. (as Ernoseris verticillata)
1908. Acetabularia crenulata Lamour.
1909. Neomeris annulata Dickie
1910. Batophora oerstedii ('oerstedi') J. Ag.
1911. Penicillus capitatus Lam.
1912. Penicillus capitatus f. elongatus (Dcne.) Gepp
1913. Udotea conglutinata (Ell. & Sol.) Lamour.
1914. Udotea flabellum (Ell. & Sol.) Howe
1915. Halimeda monilis ('monile') Lamour.
1916. Halimeda simulans Howe
1917. Halimeda tridens (Ell. & Sol.) Lamour.
1918. Halimeda tuna (Ell. & Sol.) Lamour.
1919. Caulerpa crassifolia f. laxior (Weber) Collins
1920. Caulerpa cupressoides var. mamillosa (Mont.) Weber
1921. Ectocarpus mitchelliae ('mitchellae') Harv.
1922. Ectocarpus siliculosus f. arctus (Kuetz.) Kuck.
1923. Sphacelaria tribuloides Menegh.
1924. Dictyopteris delicatula Lamour.
1925. Dictyopteris justii Lamour.
1926. Dictyota mertensii (Mart.) Kuetz.
1927. Porphyra leucosticta Thuret
1928. Liagora pulverulenta Ag.
1929. Liagora valida Harv.
1930. Brachycladia marginata (Ell. & Sol) Schmitz
1931. Gracilaria dichotomoflabellata (as Gracilaria dichotomo-flabellata Crouan)
1932. Gracilaria ferox J. Ag.
1933. Chrysymenia uvaria (L.) J. Ag.
1934. Champia parvula (Ag.) J. Ag.
1935. Taenioma perpusillum J. Ag.
1936. Laurencia papillosa (Forsk.) Grev.
1937. Laurencia tuberculosa J. Ag.
1938. Acanthophora spicifera (Vahl) Borg.
1939. Digenea simplex (as Digenia simplex (Wulf.) Ag.)
1940. Polysiphonia ferulacea Suhr.
1941. Polysiphonia havanensis Mont. f. mucosa J. Ag.
1942. Wrightiella blodgettii (Harv.) Schmitz
1943. Herposiphonia tenella (Ag.) Naeg.
1944. Dasya arbuscula (Dillw.) Ag.
1945. Dasya ramosissima Harv.
1946. Spyridia aculeata var. hypneoides J. Ag.
1947. Spyridia complanata J. Ag.
1948. Ceramium clavulatum Ag.
1949. Ceramium nitens (Ag.) J. Ag.
1950. Corallina pumila (Lamour.) Kuetz.
1951. Synechococcus crassus Archer
1952. Stigonema anomalum F. N. Blanchard
1953. Calothrix stellaris Born. & Flah.
1954. Glaucocystis nostochinearum Itz.
1955. Penium spirostriolatum Barker
1956. Penium truncatum Breb.
1957. Closterium gracile Breb.
1958. Closterium intermedium Ralfs
1959. Closterium juncidum Ralfs
1960. Closterium lineatum Ehrenb.
1961. Closterium moniliferum Ehrenb.
1962. Closterium pritchardianum Archer
1963. Closterium ralfsii Breb. var. hybridum Rab.
1964. Closterium striolatum Ehrenb.
1965. Pleurotaenium nodosum (Bailey) Lund.
1966. Pleurotaenium truncatum (Breb.) Naeg.
1967. Pleurotaenium verrucosum (Ralfs) Lund.
1968. Euastrum bidentatum Naeg.
1969. Euastrum ciastonii Racib.
1970. Euastrum crassum Kuetz. var. scrobiculatum Lund.
1971. Euastrum oblongum Ralfs
1972. Euastrum verrucosum Ehrenb.
1973. Euastrum verrucosum Ehrenb. var. alatum Wolle
1974. Micrasterias americana Ralfs
1975. Micrasterias denticulata Breb. var. basiprotuberans Bullard
1976. Micrasterias papillifera Breb.
1977. Micrasterias thomasiana Archer
1978. Cosmarium connatum Breb.
1979. Cosmarium porteanum (as Cosmarium portianum Archer)
1980. Cosmarium triplicatum Wolle
1981. Xanthidium concinnum Archer
1982. Arthrodesmus incus Ralfs f. minor West
1983. Arthrodesmus incus Ralfs f. minor West
1984. Staurastrum anatinum Cooke & Wills
1985. Staurastrum botrophilum Wolle
1986. Staurastrum gracile Ralfs var. nanum Wille
1987. Staurastrum hystrix Ralfs
1988. Staurastrum muricatum Breb.
1989. Staurastrum orbiculare Meneg.
1990. Sphaerozosma excavatum Ralfs
1991. Spirogyra illinoiensis Transeau
1992. Spirogyra velata Nordst. var. occidentalis Transeau
1993. Pandorina morum Bory
1994. Ankistrodesmus falcatus (Corda) Ralfs var. mirabilis (W. & G. S. West) G. S. West
1995. Actinastrum hantzschii Lagerheim
1996. Scenedesmus quadricauda (Turp.) Breb. var. maximus W. & G. S. West
1997. Micractinium pusillum Fresen.
1998. Oedogonium plagiostomum Wittrock
1999. Chantransia hallandica f. parvula (Kylin) Rosenvinge (as Chantransia hallandica var. parvula)
2000. Fauchea laciniata J. Ag. f. pygmaea Setchell & Gardner
2001. Lyngbya majuscula Harvey
2002. Geminella scalariformis f. marina G. S. West
2003. Enteromorpha intestinalis f. tenuis (as Enteromorpha intestinalis var. tenuis)
2004. Enteromorpha flexuosa (Wulf.) J. Ag.
2005. Enteromorpha minima Naeg.
2006. Endoderma viride (Reinsch) Lagerh.
2007. Chaetomorpha minima Collins & Hervey
2008. Rhizoclonium crassipellitum W. & G. S. West
2009. Rhizoclonium hieroglyphicum Kuetz.
2010. Cladophora corallicola Borgs.
2011. Cladophora crispula Vickers
2012. Cladophora fuliginosa Kuetz.
2013. Cladophora fracta (Fl. Dan.) Kuetz.
2014. Cladophora utriculosa Kuetz.
2015. Dictyosphaeria favulosa (Ag.) Decaisne
2016. Batophora oerstedii ('oerstedi') var. occidentalis (Harv.) Howe
2017. Codium decorticatum (Woodw.) Howe
2018. Codium intertextum Collins & Hervey
2019. Caulerpa pusilla (Kuetz.) J. Ag.
2020. Caulerpa racemosa var. laetevirens (Mont.) Weber
2021. Caulerpa racemosa var. occidentalis (J. Ag.) Borg.
2022. Caulerpa racemosa var. uvifera (Turn.) J. Ag.
2023. Dichotomosiphon pusillus Collins
2024. Colpomenia sinuosa (Roth) Derb. & Sol.
2025. Myriotrichia repens Hauck
2026. Haplospora vidovichii (Menegh.) Bornet
2027. Spatoglossum schroederi (Mert.) J. Ag.
2028. Zonaria variegata (Lamour.) Mert.
2029. Dictyota divaricata Lamour.
2030. Dictyota indica Sonder
2031. Dictyota linearis (Ag.) Grev.
2032. Erythrotrichia carnea (Dillw.) J. Ag.
2033. Chantransia crassipes Borgs.
2034. Trichogloea herveyi Setchell
2035. Helminthocladia calvadosii (Lamour.) Setchell
2036. Naccaria corymbosa J. Ag.
2037. Nitophyllum wilkinsoniae Collins & Hervey
2038. Caloglossa leprieurii (Mont.) J. Ag.
2039. Chondria curvilineata Collins & Hervey
2040. Chondria polyrhiza Collins & Hervey
2041. Herposiphonia secunda (Ag.) Falk.
2042. Lophosiphonia saccorhiza Collins & Hervey
2043. Falkenbergia hillebrandii ('hillebrandi') (Born.) Falk.
2044. Spermothamnion macromeres Collins & Hervey
2045. Callithamnion byssoides var. jamaicense (as Callithamnion byssoideum var. jamaicense Collins)
2046. Callithamnion hookeri (Dillw.) Ag.
2047. Antithamnion cruciatum var. radicans (J.Ag.) Collins & Hervey
2048. Crouania attenuata (Bonnem.) J. Ag.
2049. Ceramium transversale Collins & Hervey
2050. Halymenia bermudensis Collins & Howe
2051. Dermocarpa prasina (Reinsch) Bornet & Thuret
2052. Xenococcus schousboei Thuret
2053. Spirulina subsalsa f. oceanica Gomont
2054. Spirulina tenerrima Kuetz.
2055. Oscillatoria bonnemaisonii Crouan
2056. Phormidium luridum Gomont
2057. Phormidium retzii Gomont
2058. Hydrocoleum lyngbyaceum var. rupestre Gomont
2059. Anabaena variabilis Kuetz.
2060. Calothrix fuscoviolacea ('fusco-violacea') Crouan
2061. Closterium leibleinii Kuetz.
2062. Cosmarium botrytis Menegh.
2063. Cosmarium pseudonitidulum Nordst.
2064. Ulva lactuca var. rigida (Ag.) Le Jolis
2065. Enteromorpha plumosa Kuetz.
2066. Microspora wittrockii (Wille) Lagerh.
2067. Cylindrocapsa involuta Reinsch
2068. Oedogonium consociatum Collins & Hervey
2069. Cladophora catenifera Kuetz.
2070. Cladophora delicatula Mont.
2071. Cladophora repens (J. Ag.) Harv.
2072. Pithophora kewensis Wittr.
2073. Petrosiphon adhaerens M. A. Howe
2074. Valonia utricularis f. crustacea Kuckuck
2075. Penicillus pyriformis Gepp
2076. Pylaiella fulvescens (Schousboe) Bornet
2077. Ectocarpus duchassaingianus Grunow
2078. Hydroclathrus cancellatus Bory
2079. Scytosiphon lomentaria (Lyngb.) J. Ag.
2080. Dilophus guineensis (Kuetz.) J. Ag.
2081. Padina pavonia (L.) Gaillon
2082. Padina sanctae-crucis Boergs.
2083. Padina variegata (Lamour.) Hauck
2084. Bangia fuscopurpurea (Dillw.) Lyngb.
2085. Porphyra atropurpurea (Olivi) De Toni
2086. Erythrocladia subintegra Rosenv.
2087. Chantransia dufourii Collins
2088. Liagora elongata Zan.
2089. Gelidium crinale (Turn.) J. Ag.
2090. Gelidiopsis rigida (Vahl) Weber
2091. Coelarthrum albertisii (Picc.) Boergs.
2092. Laurencia obtusa (Huds.) Lamour.
2093. Polysiphonia macrocarpa Harv.
2094. Bostrychia sertularia Mont.
2095. Wrightiella tumanowiczii ('tumanowiczi') (Gatty) Schmitz
2096. Murrayella periclados (Ag.) Schmitz
2097. Heterosiphonia wurdemannii ('wurdemanni') (Bail.) Falk.
2098. Ceramium tenuissimum var. arachnoideum (Harv.) J. Ag
2099. Halymenia pseudofloresia Collins & Howe
2100. Cryptonemia crenulata J. Ag.
2101. Chamaesiphon incrustans Grunow
2102. Chroothece monococca f. rupestris Hansg.
2103. Arthrospira jenneri Stiz.
2104. Calothrix crustacea Thuret
2105. Calothrix vivipara Harv.
2106. Brachytrichia quoyi Born. & Flah.
2107. Rivularia atra var. confluens Bornet
2108. Penium curtum f. majus Wille
2109. Penium navicula Breb.
2110. Cylindrocystis brebissonii Menegh.
2111. Closterium costatum Corda
2112. Closterium pritchardianum Archer
2113. Closterium rostratum Ehrenb.
2114. Closterium venus Kuetz.
2115. Pleurotaenium coronatum (Breb.) Rab.
2116. Cosmarium pseudonitidulum ('pseudo-nitidulum') var. validum West
2117. Cosmarium pyramidatum Breb.
2118. Cosmarium speciosum Lund.
2119. Cosmarium subtumidum Nordst.
2120. Cosmocladium saxonicum De Bary
2121. Xanthidium tylerianum W. West
2122. Staurastrum avicula Breb.
2123. Staurastrum cuspidatum Breb.
2124. Staurastrum dilatatum Ehrenb.
2125. Staurastrum sebaldi Reinsch
2126. Euastrum oblongum Ralfs
2127. Micrasterias denticulata Breb.
2128. Spirogyra areolata Lagerh.
2129. Spirogyra punctiformis Transeau
2130. Eudorina elegans Ehrenb.
2131. Palmodictyon viride Kuetz.
2132. Ankistrodesmus falcatus var. acicularis (A. Br.) G. S. West
2133. Coelastrum microporum Naeg.
2134. Stichococcus bacillaris Naeg.
2135. Prasiola stipitata Suhr.
2136. Ulothrix tenuissima Kuetz.
2137. Chaetonema irregulare Nowakowski
2138. Oedogonium crenulatocostatum ('crenulato-costatum') var. longiarticulatum Hansg.
2139. Oedogonium punctatostriatum ('punctato-striatum') De Bary
2140. Oedogonium suecicum Wittr.
2141. Cladophora trichotoma f. elongata N. L. Gardner
2142. Ectocarpus acuminatus Saunders
2143. Agardhiella tenera (J. Ag.) Schmitz
2144. Fauchea laciniata J. Ag.
2145. Laurencia subopposita (J. Ag.) Setchell
2146. Janczewskia lappacea Setchell
2147. Janczewskia moriformis Setchell
2148. Janczewskia solmsii Setchell & Guernsey
2149. Dumontia filiformis (Fl. Dan.) Grev.
2150. Ceramium transversale Collins & Hervey
2151. Chroococcus membraninus (Meneg.) Naeg.
2152. Gloeocapsa atrata Kuetz.
2153. Gloeocapsa fusco-lutea (Naeg.) Kuetz.
2154. Gloeothece rupestris (Lyng.) Bornet
2155. Dermocarpa solitaria Collins & Hervey
2156. Oscillatoria miniata Hauck
2157. Phormidium valderianum Gomont
2158. Schizothrix calcicola Rab.
2159. Brachytrichia maculans Gomont
2160. Dichothrix baueriana Bornet & Thuret
2161. Enteromorpha flexuosa f. submarina Collins & Hervey
2162. Chaetomorpha gracilis Kuetz.
2163. Cladophora fascicularis (Mert.) Kuetz.
2164. Cladophora frascatii Collins & Hervey
2165. Cladophora piscinae Collins & Hervey
2166. Bryopsis hypnoides Lamour.
2167. Bryopsis hypnoides Lamour. forma.
2168. Derbesia lamourouxii (J. Ag.) Solier
2169. Siphonocladus rigidus Howe
2170. Avrainvillea longicaulis (Kuetz.) Murray & Boodle
2171. Avrainvillea nigricans f. fulva Howe
2172. Ectocarpus rallsiae Vickers
2173. Rosenvingea intricata (J. Ag.) Borgs. (as Rosenvingia intricata)
2174. Sporochnus bolleanus Mont.
2175. Dictyota dichotoma (Huds.) Lamour.
2176. Sargassum filipendula var. montagnei (Bailey) Collins & Hervey
2177. Sargassum fluitans Borg.
2178. Sargassum lendigerum (L.) Kuetz.
2179. Sargassum linifolium (Turn.) Ag.
2180. Sargassum natans (L.) J. Meyen
2181. Acrochaetium sagraeanum (Mont.) Bornet
2182. Gelidium pusillum (Stack.) Le Jolis
2183. Gelidium pusillum var. conchicola Picc. & Grun.
2184. Eucheuma gelidium J. Ag.
2185. Hypnea musciformis (Wulf.) Lamour.
2186. Cordylecladia rigens (Ag.) Collins & Hervey
2187. Laurencia cervicornis Harv.
2188. Dasya spinuligera Collins & Hervey
2189. Callithamnion cordatum Borgs.
2190. Gymnothamnion bipinnatum Collins & Hervey
2191. Antithamnion cruciatum (Ag.) Naeg.
2192. Ceramium cruciatum Collins & Hervey
2193. Ceramium tenuissimum var. pygmaeum (Kuetz.) Hauck
2194. Rhodochorton membranaceum Magnus
2195. Dudresnaya bermudensis Setchell
2196. Dudresnaya crassa Howe
2197. Amphiroa rigida Lamour.
2198. Amphiroa fragilissima (L.) Lamour.
2199. Amphiroa fragilissima var. debilis (Harv.) Collins & Hervey
2200. Corallina rubens L.
2201. Chroococcus helveticus Naeg.
2202. Chroococcus turgidus (Kuetz.) Naeg.
2203. Gloeocapsa versicolor Naeg.
2204. Microcystis marginata Kuetz.
2205. Phormidium lucidum Kuetz.
2206. Lyngbya epiphytica Hieronymus
2207. Schizothrix cresswellii ('creswellii') Harv.
2208. Anabaena flos-aquae Breb.
2209. Aphanizomenon flos-aquae Ralfs
2210. Scytonema ocellatum Thuret
2211. Calothrix braunii Bornet & Flahault
2212. Calothrix fusca Bornet & Flahault
2213. Isactis centrifuga Bornet
2214. Pleurotaenium nodosum (Bail.) Lund.
2215. Cosmarium subcostatum Nordst.
2216. Staurastrum hantzschii Reinsch
2217. Tetmemorus granulatus Ralfs
2218. Micrasterias furcata Ralfs
2219. Micrasterias radiosa var. swainei W. & G. S. West
2220. Micrasterias torreyi Bail.
2221. Onychonema serratum (Bail.) Stokes
2222. Spirogyra bellis (Hass.) Cleve
2223. Spirogyra irregularis Naeg.
2224. Spirogyra quadrata (Hass.) Petit
2225. Eudorina elegans Ehrenberg
2226. Ankistrodesmus falcatus var. duplex (Kuetz.) G. S. West
2227. Ankistrodesmus falcatus var. mirabilis (W. & G. S. West) G. S. West
2228. Tetraedron minimum (A. Br.) Hansg.
2229. Scenedesmus brasiliensis Bohlin
2230. Enteromorpha intestinalis f. tenuis Collins
2231. Schizogonium murale Kuetz.
2232. Stichococcus flaccidus (Kuetz.) Gay
2233. Stigeoclonium lubricum (Dillw.) Kuetz.
2234. Stigeoclonium nanum (Dillw.) Kuetz.
2235. Stigeoclonium tenue (Ag.) Kuetz.
2236. Endoderma viride (Reinke) Lagerheim
2237. Hormiscia tetraciliata Frye & Zeller
2238. Rhizoclonium riparium var. polyrhizum Rosenv.
2239. Cladophora flexuosa (Griff.) Harv.
2240. Cladophora hemisphaerica Gardner
2241. Cladophora rudolphiana f. eramosa Gardner
2242. Ectocarpus granulosus (Eng. Bot.) Ag.
2243. Porphyridium cruentum (Ag.) Naeg.
2244. Acrochaetium gymnogongri Setchell & Gardner
2245. Chantransia violacea var. expansa (as Chantransia violacea f. expansa (Wood) Wolle)
2246. Nitophyllum violaceum J. Ag.
2247. Polysiphonia sanctipetri ('sancti-petri') Collins
2248. Ceramium californicum J. Ag.
2249. Ceramium rubrum var. corymbiferum J. Ag.
2250. Gloiopeltis capillaris Suringar
2251. Anacystis elabens (Bre\*'bisson) Setchell & Gardner
2252. Chroococcus limneticus Lemmermann
2253. Dermocarpa hemisphaerica Setchell & Gardner
2254. Radaisia laminariae Setchell & Gardner
2255. Hyella littorinae Setchell & Gardner
2256. Phormidium incrustatum var. cataractarum Gomont
2257. Schizothrix fragilis Gomont
2258. Arthrospira breviarticulata Setchell & Gardner
2259. Arthrospira maxima Setchell & Gardner
2260. Anabaena flos-aquae var. treleasii Bornet & Flahault
2261. Rivularia bornetiana Setchell
2262. Rivularia echinulata Eng. Bot.
2263. Rivularia natans Welwitsch
2264. Closterium praelongum Brebisson
2265. Micrasterias americana Ralfs
2266. Micrasterias arcuata Bailey
2267. Micrasterias triangularis Wolle
2268. Euastrum everettense Wolle
2269. Arthrodesmus incus Ralfs
2270. Cosmarium ovale Ralfs
2271. Cosmarium subcrenatum Hantzsch
2272. Cosmarium subspeciosum Nordstedt
2273. Staurastrum dilatatum Ehrenberg ex Ralfs
2274. Staurastrum elongatum Barker
2275. Staurastrum muricatum Bre\*'bisson ex Ralfs
2276. Staurastrum protractum L.N. Johnson
2277. Volvox perglobator J.H. Powers
2278. Gonium pectorale O.F. Mueller
2279. Chlorochytrium gloeophilum Bohlin
2280. Chlorochytrium porphyrae Setchell & Gardner
2281. Codiolum petrocelidis Kuckuck
2282. Geminella interrupta Turpin
2283. Enteromorpha torta (Mertens) Reinbold
2284. Prasiola johanseni (as Prasiola johanseni Collins)
2285. Bulbochaete furberae Collins
2286. Pilinia morsei Collins
2287. Gloeotaenium loitlesbergerianum Hansgirg
2288. Trentepohlia odorata var. umbrina (Ku\*:tzing) Hariot
2289. Rhizoclonium lubricum Setchell & Gardner
2290. Cladophora crispata (Roth) Kützing
2291. Cladophora moniliformis Collins
2292. Batophora oerstedii J. Agardh
2293. Mikrosyphar porphyrae Kuckuck
2294. Ectocarpus siliculosus (Dillwyn) Lyngbye
2295. Myelophycus intestinalis f. tenuis Setchell & Gardner
2296. Asterocytis ramosa (Thwaites) Gobi
2297. Porphyra nereocystis Anderson
2298. Gracilaria wrightii (Turner) J. Agardh
2299. Gracilariophila oryzoides Setchell & Wilson
2300. Hildenbrandia occidentalis Setchell
Contact: kathyannmiller@berkeley.edu